| Crsiti92134 a întrebat:

Http://prntscr.com/lpnxrl ce placa de baza este? Imi puteti da link cu ea, doresc sa aflu ce pci express are placa de baza pentru placa video

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

GT 710 sau GTX 550-GTX 560 as zice eu.
210 nu merita, e la aceeasi pret cu 710 dar mai slaba

11 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Este o placa OEM, nu o gasesti de vanzare in retail, deci nu are nici pagina.
Era intalnita in unitatile ThinkCentre intre 2010-2012.

Are socket AM3, deci poti pune atat PCIe 3.0 (va rula cu viteze de PCIe 2.0)
cat si PCIe 2.0

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Atentie, daca ai o astfel de unitate, si are inca sursa originala, aceasta are 280W-300W, nu poate duce co placa video decat din zona low entry, dar banuiesc ca nu vrei asa ceva.

| Crsiti92134 explică (pentru NLS):

Sursa de 240W, iar placa video pe care doresc sa o pun este https://altex.ro/......10D31GIV6/

| NLS a răspuns:

Recomand GT 710, e la 179 RON,
daca nu vrei sa iei ceva SH de pe OLX
(GTX 550, GTX 560 de exemplu...care s-ar potrivi destul de bine cu sistemul, insa depinde ce procesor si cat RAM ai)

| Crsiti92134 explică (pentru NLS):

Procesor AMD Athlon II X2 220
2GB Rami DDR3 667MHZ

| Crsiti92134 explică (pentru NLS):

O sa iau GT 710 din Altex, mersi!

| Crsiti92134 explică (pentru NLS):

Si mai am o intrebare: O sa-mi duca Euro Truck Simulator 2 in 30-40 FPS-uri placa video si cu proceosrul, rami pe care ii am?

| NLS a răspuns (pentru Crsiti92134):

Daca ai fi avut sursa mai mare, gasisem pe
www.cel.ro
o GT 730 la 273 RON, si are racire pasiva, adica 0 sunet.
Insa se recomanda o sursa de 400W.

SFAT: nu mai baga nici un leu in acea unitate, strange pentru alta noua.
Cu 1700-1800 RON iti iei ceva decent, bun si pentru jocuri.

| NLS a răspuns (pentru Crsiti92134):

Nu prea sunt cu jocurile, dar am intrat de cateva ori in el, pentru ca l-a cumparat fratele meu.
Am vazut cum se misca pe 3 procesoare diferite si 4 placi video, pe rezolutie FullHD dar si 1680x1050.

Daca pui scalarea la 100% cel mult, si dezactivezi pietonii, o sa obtii ~30fps pe o rezolutie 1680x1050 (monitor de 22"). Restul detaliilor pe medium, unele pe high.

Pe FullHD nu o sa treci probabil de 20fps.

Bula
| Bula a răspuns:

Este placa de baza "Lenovo H215 (0893) Tilapia CRB"
Specificatiile le gasesti aici pentru versiuni:
https://www.cnet.com/......ies/specs/
iar aici este forumul Lenovo pentru aceasta categorie de MB-uri:
http://forums.lenovo.com/......d-p/594035
Poti folosi placi video PCIe x16 cu lungime intreaga sau de jumatate.

| Crsiti92134 explică (pentru NLS):

Https://altex.ro/......102GD3HLP/ merita sa o iau pe asta in loc de cea de 1GB?