| TeodorSan a întrebat:

as dori sa aflu ceva.

Daca o placa video are PCI-Express 3.0 dar placa de baza pe care este pusa placa video are PCI-Express 1.0, o sa funcționeze placa video?

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

O sa functioneze, dar nu vei scoate performantele maxime din acea placa video.

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Despre ce placa video este vorba? Si ce procesor ai?
Compatibila o sa fie, nu asta e problema. Insa daca e o placa de peste 400 lei o sa fie limitata de chestia asta(ca sa nu mai zic de procesor, ca e clar ca si ala e lent).

| sltlp a răspuns (pentru TeodorSan):

Stai calm ca nu o sa te limiteze deloc.

| TeodorSan explică (pentru sltlp):

Deci o sa meargă cu putere full?

| SouLIce a răspuns:

De functionat va functiona dar daca ai o placa video puternica atunci va fi limitata de pci-e 1

| FatUglyVirgin a răspuns:

Va functiona, dar va scadea performanta foarte mult

| Dvmasster1 a răspuns:

Da, sunt compatibile una cu alta. Dar nu te astepta ca placa video sa mearga la performante maxime.