| Vladoiu_Edy_1997 a întrebat:

Https://www.flanco.ro/......e-dos.html ce mi.ar mai trebui pentru el in afara de monitor, ce cabluri?

Răspuns Câştigător
| TheRealFantasy a răspuns:

Tastatura, mouse, cablu lan (pentru router daca ai, daca nu atunci nu ai nevoie) si cam atat.
Cand iei unitati (sisteme desktop) facute gata de obicei ai garantie 24 de luni (2 ani) daca le cumperi din magazin/online noi si au un sigiliu pe unitate ca si dovada ca nu a fost deteriorat de tine, deci de modificat in interior nu prea ar fi indicat decat daca e ceva stricat sau faci un upgrade semnificativ la mai multe componente, caz in care iti asumi.
Cablul de alimentare cel mai probabil ca vine la pachet, daca nu atunci iti va trebui si unul din ala. Acelasi lucru valabil si pentru monitor.

Daca intentionezi sa cumperi sistemul ala ti-as spune ca e putin slabut pentru pretul lui, incearca asta:

https://www.pcgarage.ro/......ice-wi-fi/

E superioara la mai multe aspecte:
- procesor tot pe 2 nuclee dar cu o frecventa mai mare fara boost si cu o tehnologie mai noua (14 nm)
- placa video e tot integrata dar e mai buna la multi-processing (multi-tasking)
- placa de baza are suport pentru mai multe port-uri, slot-uri ram si audio, etc.
- vine la pachet cu mouse si tastatura (asumand ca ai deja le poti inlocui pe cele vechi sau le poti pastra pe astea de rezerva iar daca nu ai asum ca nu vrei sa cumperi mouse/tastatura de 200 de lei sau mai mult, astea sunt ok)

2 răspunsuri:
| Vladoiu_Edy_1997 explică (pentru TheRealFantasy):

Mersi

| DeyCj a răspuns:

Monitor:
Dacă cumperi și un monitor nou, arunci vorbim de HDMI/Display port. Dacă cumperi unul mai vechi atunci vorbim de D-SUB și DVI.
Monitoarele toate vin cu cablul propriu de alimentare(similar cu cel de la PC)
PC
Cablul de alimentare PC.
Rețea.Cablu ethernet.De regulă inclus cu router-ul achiziționat, sau cel mai comun, îl ai deja în casă, dacă ai net prin cablu.