| CojocaruMarius240519 a întrebat:

Https://www.pcgarage.ro/memorii-externe/kingston/datatra veler-100-g3-32gb/
Pot sa instalez windows pe el de pe www.microsoft.com si sa il instalez pe pc?

4 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Da, evident.
Sa ii dai format la stick Ntfs inainte

| CojocaruMarius240519 explică (pentru aditimus):

Adica? nu pot sa-l instalez direct?

| NLS a răspuns:

NU instalezi Windowsul pe el (caci nici nu prea e posibil**),
**se poate, dar nu functioneaza prea bine, nu e gandit sa il folosesti uzual.

ci descarci imaginea ISO in PC, folosind Tool-ul de pe site-ul Microsoft
apoi o arzi (scrii) pe stick, folosind programelul RUFUS

In functie de ce tip de BIOS ai, trebuie sa alegi in RUFUS:
MBR - daca ai BIOS clasic
sau
GPT - daca ai BIOS de tip UEFI.

Si sa nu uiti sa setezi sistem de fisiere NTFS in loc de FAT32.

Apoi poti folosi stickul sa instalezi/ reinstalezi Windowsul.

*** Recomand sa NU schimbi litera stickului in BIOS, si sa lasi HDD-ul/SSd-ul pe prima pozitie.
E mult mai ok si mai simplu asa.
Ca sa bootezi de pe stick, trebuie sa identifici inainte de a incepe care e tasta pentru accesarea meniului de Boot rapid...
o apesi pe aceea, si va aparea o mica fereastra de unde vei alege sa porneasca bootarea de pe stick.
De regula acea tasta pentru Meniul de Boot rapid e una dintre tastele F9-F12.
Ar trebui sa o vezi in partea de jos a ecranului ce apare dupa ce apesi butonul de pornire.
Boot Menu, Quick Boot Menu, sau ceva asemanator.

| aditimus a răspuns (pentru CojocaruMarius240519):

Trebuie formatat prima data.