| SwettyCat a întrebat:

In ce mare se varsa fluviul Pad? funda!

5 răspunsuri:
| QuadruplePersonality a răspuns:

Marea Adriatică.
Dacă nu ştii nici măcar atât, google-ul se foloseşte foarte uşor.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Pad
:).

| Muf a răspuns:

Marea Adriatica. happy

| LMAO a răspuns:

Marea adriatica poti vedea pe harile de pe google sau sa cauti undeva.cred ca pierzi timp scriind aici doar daca nu vrei 1milion de raspunsuri

| MMihai a răspuns:

Vezi
http://ro.wikipedia.org/wiki/Pad
Râul Pad [pɔ] (it. Po, lat. Padus, germană veche: Pfad) izvorăște din Alpii Cotici în apropiere de granița italo - franceză și se varsă în Marea Adriatică în apropiere de Veneția. Având o lungime de 652 km el este fluviul cel mai lung din Italia. Râul are un bazin hidrologic cu o suprafață de 75.000 km².

O mare parte din cursul râului este amplasată în Câmpia Padului (ital. Pianura Padana), regiunea industrială cea mai importantă și mai bogată din Italia. În anul 1852 compania Lloyd din Austria a preluat organizarea și circulația vapoarelor pe râul Po.

Râul Pad are o deltă largă de cca. 380 km², suprafață care se extinde continuu. Cele cinci canale principale ale râului sunt: Po di Maestra, Po della Pila, Po delle Tolle, Po di Gnocca și Po di Goro.

| Rosioru_Angelica_1999 a răspuns:

In Marea Mediterana