| Georgemtb a întrebat:

In urma cu 3 zile mi-am achizitionat un Canon 1300d si nu prea sunt multumit de el. As vrea un DSLR pana in 2000 de lei cu care sa pot filma bine si care sa aiba focus automat nu sa-l fac eu manual. Se merita sa-l returnez si sa-mi iau un Canon 650D?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Timp de 15 zile ai dreptul sa returnezi orice produs de folosinta indelungata, fara nici o explicatie.
Poti cere alt model sau banii inapoi.
Va trebui sa returnezi in stare perfecta intreg continutul ambalajului, insotit de bonul de casa.

Dupa parerea mea, si acel aparat foto ar putea fi nemultumit de afirmatia ta...

Canon EOS 1300D are reglaj automat (inclusiv recunoastere de scena automata, focus automat etc) si filmeaza full HD fara probleme, de calitate.

Iti recomand sa studiezi intai cartea aparatului, doar dupa aceea decide daca sa-l returnezi.
Daca nu stii folosi un aparat foto, atunci invata de la cei cunoscatori.

| Georgemtb explică (pentru Bula):

Prin focus automat ma refer ca atunci cand schimb distanta focala sa mi se focalizeze automat fara sa apas eu pe buton. Ma intelegi?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Georgemtb):

Focalizarea se face automat DOAR la apasarea butonului, cand "ochesti" subiectul. Butonul se apasa doar la jumatate, nu complet. Apasarea completa declanseaza fotografierea instant.
Daca s-ar focaliza si fara apasarea butonului, atunci obiectivul ar fi in permanenta miscare, s-ar focaliza pe orice obiect cand te misti.