| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare din pura curiozitate : Am un smartphone ( s7 edge ) cu o baterie de 3500mah. La pretul energiei electrice actuale, cam cat m-ar costa ( in lei ) sa incarc telefonul de la 0 la 100% cu incarcatorul original de 2A fast charge?

2 răspunsuri:
| SebastianXeno a răspuns:

1000 mah = 1 kilowat iar un kilowat e in jur de 50-70 de bani in jur de zona in care te aflii. 3500 mah = 3.5 kilowați. 3.5*60 bani = 210 bani adica 2 lei si 10 bani...

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru SebastianXeno):

Recalculeaza, Coane Spirache! 1mA=1A DUPA UMILA MEA ARITMETICA DE CLASA A-2-A.winking Daca mai calculezi si pierderile specifice de transformare si redresare poate ajungi si tu la un rezultat.winking laughing laughing laughing