| Catalion a întrebat:

La cablul de alimentare a sursei pentru placa de baza, sunt 20 pini + inca 4. Pentru ce sunt cei inca 4 din moment ce functioneaza si cu 20 pini?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Furnizeaza mai mult curent in placa de baza.

Cei 4 pini extra ajuta la alimentarea placii video, cand aceasta nu are alimentare separata, cum era cazul multor placi video entry level.

Si desigur, cum spune utilizatorul de mai sus, cele 2 tipuri sunt folosite in generatii diferite de placi de baza.

Poti conecta in deplina siguranta o mufa 20+4 la o placa de baza mai veche ce are doar 20, si teoretic e valabil si invers, atata timp cat placa ta video are alimentare separata.

1 răspuns:
| GanduriDeCafea a răspuns:

Sunt placi de baza care functioneaza ATX Connector cu 20 de pini sau pe 24 de pini, depinde de MB.