| Annitu a întrebat:

La ce foloseste un adaptor?big grin

6 răspunsuri:
| charlie the alien a răspuns:

Pai sa-ti dau un exemplu: ai un telefon cu un card de memorie, dar n-ai cablu de date. Asa ca iei cardul il bagi in orificiul ala din adaptor, care are si o iesire USB, pe care o bagi in calculator. Acum poti umbla pe cardul tau de memorie, poti sterge sau pune fisiere pe el cum e muzica, imagini etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce fel de adaptor?

cristian
| cristian a răspuns:

Spune-ne la ce vrei sa-l folosesti...

| dof21 a răspuns:

Un adaptator dupa etimologie "adapteaza". In general este folosit pentru a putea utiliza lucruri care nu sunt *compatibile".
Exempla:
Priza USA este incompatibila cu cea europeana. In cazul de fata se foloseste un adaptator iar aparatul (laptop cumparat din USA) va putea fi utilizat. Adaptatoarele se folosesc in general pentru a face compatibilie lucrurile ce nu sunt (priza, cheie USB facuta dintr-un card de memorie + adaptator, )

| Annitu explică:

Ca un fel de cardthinking scrie pe el "mini sd adaptor" [pentru pc]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa foloseste un adaptor intern? Unde vine la pc?