| IIIshaneIII a întrebat:

La ce temperatura negativa, nu mai functionaza circuitele electrice?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Problema circuitelor electrice apare din cauza contractarii cu scaderea temperaturii. Daca nu sunt calculate cu suficienta rezerva, circuitele se micsoreaza (in volum), iar la un moment dat devin prea scurte si se intrerup.
Problema de contractare-dilatare face probleme sila caile ferate, dar si la constructii (vezi podurile).

La circuitele electronice apar si alte probleme: electrolitul din condensatoare care ingheata si devin nefunctionali.

La temperatura de 0 grade (absolut), teoretic se opresc si electronii, respectiv curentul.
Cu toate acestea, la cateva grade mai sus apare fenomenul de supraconductibilitate, cand rezistenta electrica dispare, electronii putand circula fara obstacol in materii.

In concluzie,

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu cred ca e vorba de o anumita temperatura, cit de umiditatea ce la temperaturi scazute poate face ravagii circuitelor, datorita aparitiei condensului. Deci temperatura negativa e aceea la care apare condensul, si poate diferi foarte mult, in functie de conditiile exterioare la care e expus circuitul si de constructia circuitului.

| relian a răspuns:

La zero grade K, atunci atomii nu se mai misca, deci nici electronii, totui mort.

| NGheorghe a răspuns:

La -30*C încă totul merge perfect (becuri, neoane, motoare la 230V sau 400V, butoane de comanda la 24V, contactoarele la exterior), normal ca aparatura electronica va avea probleme si poți folosi doar IP68, exista telefoane IP68, aparate de măsură, etc.

| Nicolescu_Mircea_1998 a răspuns:

La 0 absolut ( - 273.15 grade celsius), in teorie, electronii s-ar opri si curentul nu ar mai circula. In realitate, daca cablurile conducatoare de energie electrica nu sunt afectate ( ex: condens, rupere, oxidare...), frigul nu afecteaza conducerea curentului electric.