| Girly97 a întrebat:

Luni sunt programata la o consultatie ca sa incep niste tratamente de fizioterapie. Am vazut ca se foloseste un fel de cerc mare in care trebuie sa stai pe el zeci de minute, ce este mai exact? Doare? Este periculos? Mi-ar placea sa stiu ce este in caz ca s-ar putea sa am si eu asemenea sedinte.

1 răspuns:
| SilviaDulcik a răspuns:

Dacă nu mă înșel, acel tub/inel este bazat ori pe ultrasunele ori pe unde magnetice. Nu doare deloc.
Singura procedură în fizioterapie care ar putea să doară este chiar masajul de către asistentă.
Ar fi și ședințele de electro-terapie în care ți se aplică 2 corpuri metalice înfășurate în prosoape ude pe piele care încărcate cu potențiale de tensiune/curent diferite. La această procedură o să simți pișcături și o să se încălzească zona respectivă.
Durere nu există în fizioterapie, doar mici senzații.