| Andrei_Stefan_1999 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva cu un sfat bun va rog.Cu un calculator cu un procesor Intel Pentium 2.9 Ghz dual core, cu o placa video de 2Gb 128 biti si 8 Gb ram, mi-ar merge jocurile de ultima generatie care au aparut acum.

11 răspunsuri:
| Helper69 a răspuns:

Salut, nu sunt in stare sa-ti spun ce jocuri iti merg si ce jocuri nu-ti merg. Dar exista un site care iti face test. Adica face un fel de comparatie cu cerintele minime si cerintele la sistemul tau.
Foloseste: http://www.systemrequirementslab.com/cyri
O zi buna. :)

| Bogdan549 a răspuns:

Ti-ar merge dar nu toate. Iti trebuie minim un i3 quad core si un gtx 750 ti pentru alea mai puternice. Daca e cauti pe net cerintele de sistem ale jocului.

| Florian000 a răspuns:

Da dar mai merge sa imbunatatesti procesorul si placa video dar o poti lasa asa si sa adaugi in ca 8 gb ram

| k330sk3a a răspuns:

Depinde ce procesor Intel ai, nu conteaza doar cati ghz are.Conteaza de asemenea ce placa video ai, si daca ramii sunt ddr3 sau ddr2 sau ddr1.
Asa ca spune exact ce procesor si placa video ai, iar apoi iti pot da un raspuns.

| k330sk3a a răspuns (pentru Helper69):

Cand aveam un calculator mai vechi, scria acolo ca merge si pe medium un anumit joc, cand am intrat pe joc nici pe low nu mergea cum trebuie, deci nu e bine sa te iei dupa site-uri de genul asta.

| k330sk3a a răspuns (pentru Florian000):

Inca nu stim ce procesor sau placa video are, deci nu are rost sa ne dam cu parerea. Daca e de exemplu un gtx 960 de 2 gb, ii merg toate jocurile.Si in gaming chiar nu are rost mai mult de 8 gb, doar daca vrei sa faci rendering si editari video.Si un procesor nu e neaparat bun daca are multi ghz.Pentium 4 are 3.2, un i3 cu 3ghz e de 123207 ori mai bun decat un pentium 4.

| k330sk3a a răspuns (pentru Bogdan549):

Din nou, nu stim exact ce componente are.Si nu exista i3 quad core.

| Andrei_Stefan_1999 explică (pentru k330sk3a):

Procesorul este Intel Pentium G2020 de 2. 9Ghz; placa video este palit geforce 630 2Gb 128 biti, iar ramii sunt DDR 3

| Jipa95 a răspuns:

Ce ai tu acolo este configuratie de jocuri slabute. Ca si idee, nici nu-ti merge AC Unity sau CODAW in 10 fps. Fa-ti un upgrade in special la placa video.

| k330sk3a a răspuns (pentru Andrei_Stefan_1999):

Din pacate, nu o sa iti mearga cele mai noi, cum e gta 5. Dar gta 4 de exemplu iti va merge bine.

| CinevaNou a răspuns (pentru k330sk3a):

Probabil o sa-i mearga daca prefera sa le joace ca acum 15 ani... la rezolutie de 800x600 sau mai mica.