| DenisIonut01 a întrebat:

Ma puteti ajuta in alegerea unei imprimante?
Va rog, răspundeți doar daca va pricepeți!

Am vazut imprimanta asta https://carrefour.ro/......9-45506631

As vrea o imprimanta pana in 300 lei si care sa detina si xerox

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Momentan sunt la munca, nu prea am timp in urmatoarele 3ore.
GabiDumitrescu nu zice rau deloc, daca vei avea nevoie de imprimanta si pe viitor si printezi un volum mai mare, cele laser sunt mai indicate, insa si pretul de achizitie e mai mare.
Avantaj: au calitate mai buna a imprimarii.
Eu nu mi am luat inca, dar va urma.
Momentan am de aproape 4 ani un Brother, ce scoate A3, (si A4 fata verso automat, functie importanta pentru mine).
Cu cerneala o descurc bine, fiindca am reincarcat cartusele deja de 5 ori, si cred ca mai duc cel putin inca o data.

Cauta si vezi cat ar fi cea mai ieftina cu laser, ca idee.
Cand termin munca o sa ma mai uit si eu dupa cele cu tus in special.

13 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Ce inseamna "xerox"?

| NLS a răspuns (pentru Dismally):

Functie de copiere, adica sa fie multifunctionala.

| NLS a răspuns:

E destul de ok,
Are rezolutie 1200x1200 la printare si scanare,
Si doar 300x300 la copiere.
Daca nu te intereseaza calitate extra, e perfecta.
Daca te intereseaza, trebuie sa mai cresti putin bugetul.

Problemea cea mai mare a HP urilor e ca mananca mult tuș (fata de Brother de exemplu).

| GabiDumitrescu a răspuns:

SUB NICI O FORMA ORICE ALTCEVA DECIT IMPRIMANTA CU LASER! Te bucuri ca iti iei multifunctionala cu 2-300 RON si dupa aia o sa iti iasa bucuria pe nas cand o sa vezi ce cost imens per pagina ai. Nu vorbesc din auzite, am avut o mizerie de-asta, am dat-o de pomana.

| DenisIonut01 explică (pentru NLS):

Nu o voi folosi prea des, imi poti recomanda o alta firma in pretul asta?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NLS):

Avantajul esential e costul mult mai mic pe pagina si faptul ca nu se usuca cartusul ca la mizeriile astea cu jet de cerneala. Si nu recomand mizerii noi cu laser, ci scule profi SH/refurb cu garantie. https://www.diabloscomputer.ro/......rk-mx510de

| badpanda a răspuns:

Ia-o ca este ok.Cartusele te costa 100 de lei amandoua, dar le poti incarca si singur.
Capul de printare este pe cartus nu in imprimanta ca la Epson sau Canon de exemplu. Daca se usuca arunci cartusul si pui unul nou.
https://www.youtube.com/watch?v=gzWRKFctZUo

Bula
| Bula a răspuns:

Daca n-o vei folosi des, atunci iti recomand o imprimanta laser alb/negru, chiar si de second hand.
Cartusele de cerneala se usca repede daca nu sunt folosite, dupa care trebuie sa le inlocuiesti. Cartusele noi costa mult (deseori aproape de pretul imprimantei noi), iar in final vei avea un cost foarte mare per imprimare!
Eu folosesc o imprimanta HP cu laser, cumparat de mana a 2-a, cu cca 8-10 ani inainte si a carui cartus se poate umple ieftin (o incarcare costa 50-60 lei si se pot tipari 5-6000 coli A4 de scris, in regim economic.
Tiparire color trebuie sa fac rar (mai putin de 20 anual), iar in acest caz le fac cu 1 leu/coala la un centru de copiere. Am si un scaner separat, dar si pe acesta il folosesc destul de rar (200-300 ocazii anual).
Iti recomand sa procedezi asemanator, cu precizarea sa alegi imprimanta FARA cip la cartus, care se poate umple ieftin, la orice centru specializat.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru DenisIonut01):

Daca nu o folosesti prea des atunci CHIAR nu e bun inkjet, pentru ca ala se usuca de la nefolosire in cateva saptamani, asa ca, laser iti trebuie
iar de recomandat, orice cu garantie e bun, iar daca mai are si stelute atunci e destul de bun:
https://www.emag.ro/......priceasc/c

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zuzu1991):

Citeva saptamini, esti optimist! Mie mi s-au uscat mizeriile alea dupa a doua reincarcare (profesionala, desigur) dupa nici 10 zile in care nu a fost folosita...

| DenisIonut01 explică (pentru Dismally):

Scanare, copiere documente fizice, copie de buletin

| Zuzu1991 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, inkjet e o prostie!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DenisIonut01):

Sintem in 2021... puii mei, scanari decente poti face cu orice smartphone de pe la 400 RON in sus. Unde ai nevoie de copii, chipurile, le trimiti documentele pe email si sa si le printeze singuri. Mai putin nenorocitul de stat roman, in principiu. Oricum, ideea e ca mie unul imprimanta in 2021 mi se pare cam ca floppy discul...