| Jo17 a întrebat:

MacBook pareri?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci cum vrei da eu îți zic: un laptop cu Windows sau Linux e mai bun ca macbook, o să arunci banii degeaba.

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice de la Apple NU. Ia un laptop normal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice ai cumpara de la Apple inseamna produs destul de performant, insa mereu vei plati 30% in plus doar ca are un mar desenat pe el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Doar 30? Omule la Apple plătești cu 80% mai mult pe un produs de performanță peste medie care are nevoie de alte produse tot de la Apple pentru că sunt incompatibile.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrajeli si exagerari. Zi mi tu mie ca un iphone 7 costa cu 80% mai mult decat un produs comparativ ca si performanta

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Laptopurile si PC-urile de la Apple sunt foarte performante doar ca exista o serie de incompatibilitati cu softurile de Windows. Apoi trebuie cumparate pentru ca nu vei prea gasi softuri moca, cat despre crack-uite, mai rar. In suita Office poti salva fisiere compatibile cu cele din Windows si mai sunt ceva programe care sunt compatibile.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai de ce il compari cu P9, compara l cu P10 ca ala e ultimul model de la Huawei.

Si ai sa vezi ca diferentele de pret nu sunt ed 80% in niciun caz

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Lasă P10-le, tu nu vezi că e comparabil cu P9 da tot cu 80% mai scump? P9 lansat în aprilie, iar Iphone 7 e în septembrie ambele în 2016, deci comparația e fair. Și are mufă jack!

Da uite iphone 7 plus cu Huawei P10 dacă nu te-ai convins.
http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8065&idPhone2=8514

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e deloc fair, ca din punct de vedere al marketing ului nu compari produsele cele mai promovate ale companiei... ca asa poti compara iphone6 cu P9 care se aseamana la caracteristici si iar ai sa vezi ca diferenta nu e de 80%.


La fel cum poti compara si P9 cu P10 care sunt tehnic aproape la fel dar difera la pret.

Comparatia corecta e intre modelele promovate pe piata la momentul ala nu cu un produs care al carui pret e redus pentru ca e un model depasit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Realizezi că performanța contează, nu data lansării. Când vine vorba de piață totul mai puțin furtul și antireclama e fair.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai atunci compara p9 cu iphone6... oricum o dai, 80%ala nu iti iese intr-o comparatie corecta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Poftim:
http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=6378&idPhone2=7972
Contrar a ceea ce ai menționat, aici nu vorbim de performanță asemănătoare, Huawei P9 bate la fund pe iphone 6 și culmea, tot iphone 6 e mai scump, pentru că Apple.

Dacă ne întoarcem la performanțe asemănătoare ne putem uita la Huawei P9 Lite față de iphone 6:
http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=6378&idPhone2=7983
Care per total tot e mai bun, și e la juma de preț! Ai dreptate aici, nu e 80, e dublu. Tot nu te-ai convins?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

La ce sa ma conving?
Nu mi ai demonstrat diferenta de 80%. Eu nu am sustinut nicaieri ca Apple au cele mai bune device uri si la cele mai bune preturi.

Ti am zis doar sa nu exagerezi cu diferenta aia de 80%.

In comparatiile tale omiti un lucru, ca Apple au propriu lor sistem de operare pe care l au optimizat pentru hardware pe care il pun la dispozitie. Asa ca uneori daca un Huawei sau un Samsung au 3G Ram si Iphone doar 1G nu e o diferenta extrema, pentru ca IOS se va misca suficient de bine pe specificatiile alea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Sincer nu mă mai interesează, poți să te plângi cât vrei. Comparațiile acelea spun totul, sunt o statistică, nu le poți contesta, mai ales la preț. Diferența de preț nu o pui tu, o pune piața, eu ți-am citat piața. Tu măcar ai făcut împărțirea să vezi că chiar pe la 80% stă treaba? Nu e vorba doar de RAM, ci și de cameră, CPU, GPU, rezoluție ecran, slot micro SD, etc. Doar că Android în versiunile vechi a avut probleme și că Samsung băgau update-uri ce făceau lag intenționat să te facă să cumperi modelele noi nu înseamnă că încă mai poți venera Apple, și asta e ceea ce omiți tu. La prețul lor ar trebui să-mi și gătească telefoanele alea, de mufa jack să nu mai vorbim. Mai lipsește să-mi spui că n-am luat în considerare eleganța produselor Apple. Eu unul nici măcar n-am Huawei, ți-am dat doar exemple.

Apropo la fel e și la laptopuri, chiar dacă am vorbit de telefoane aici.