| anonim_4396 a întrebat:

Merita la salarile din Romania cumpararea unui produs Apple? Mai exact al unui PC al acestui brand?
In viata mea am folosit XP, 7, 8.1, 10 si toate au aceleasi probleme de functionare. Buguri si probleme aproape insignifiante dar care impreuna devin un cosmar. De exemplu probleme dupa update-uri, probleme cu virusi (pe iOS nu stiu sa existe virusi), probleme cu programe ce nu pornesc, etc. Plus ca Windows-ul trebuie sa-l cumperi, pe Apple e gratis.
Eu nu ma joc pe PC si pentru vizionarea de YT si cautari pe Google as putea folosii si un PC mai slab ca si hardware.

9 răspunsuri:
| mlfz13 a răspuns:

Salut, ti-ai raspuns chiar in ultimul paragraf: pentru Youtube si browsing... sigur nu merita un produs Apple. Doar in cazul in care ai folosi acest produs in ceva creativ si/sau monetizat (adica sa 'faci bani') cu el ar fi justificat pretul raportat la performanta produsului.

| RoCkKiD a răspuns:

Cred ca cel mai proabil ai folosit toata viata sisteme de operare piratate si cu toate astea..nu au aceleasi probleme. Sunt mai putin stabile dar nu atat incat (ca un user non-profesional) sa zici ca e insuportabil.

Cat despre justificare a costului. poate, daca planuiesti sa folosesti procesorul respectiv pentru singurele chestii la care e cu adevarat bun (procesare foto-video), in rest oricum ai calcula iesi mai bine cu un dispozitiv care ruleaza pe win si de banii economititi iti poti cumpara un sistem de operare original + un antivirus si o aplicatie buna anti malware.

In plus, daca te ingrijoreaza asa tare virusii, poti sa iti instalezi linux, si asta e gratis si nu va trebui sa dai 5k EUR pe un dispozitiv Apple.

Spor!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

XP-ul a fost cumparat cu licenta si 8.1/10 asemenea. Nu doar eu am intampinat probleme enervante cu Windows-ul, este full internetul despre ele. E imposibil sa nu deschizi Task Manager de 10 ori intr-o saptamana pentru ca nu se inchide un program sau nu se deschide Chrome.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

Un desktop Apple pentru YT si cautari pe Google costa 2.600 lei. http://prntscr.com/irkf2b

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns:

Salut, deci daca vrei vrei sa dai o gramada de bani pe un sistem desktop doar ca sa platesti brendul Applr ca ti-a cinfigurat sistemul, n-ai decat?
Dar iti spun sincer ca inauntru tot un procesor Intel vei avea si tot o placa video Nvidia...
Deci dava il configurezi tu, te duce mult mai putin si ai o performanta super.
Iar daca tu nu te joci delic si n-ai treaba decat cu Youtube si te enerveaza asa mult erorile windowsului, puneti un deep freez dupa ce ai instalat un sistem proaspat fara erori si virusi, ori Linux

| gabicoo a răspuns:

Dai un ban dar stai in fata:
1-IOS-ul e mult mai bun ca Windows-ul pentru ce vrei tu.
2- Componentele, materialele, etc., folosite la produsele Apple sunt de 2-3 ori mai bune decât la orice laptop aflat la vânzare in magazinele specializate din România.
Daca aș avea destui bani optiunea mea ar fi Apple.

| RoCkKiD a răspuns (pentru anonim_4396):

Um desktop pentru YT si cautari Google costa 1000 de lei, cat despre Win, eu il am piratat si e ok, e drept pe 7 si 8 au fost mai multe erori dar 10 e destul de stabil.

Daca ai banii poti sa iti iei Apple dar ca sa revenim la intrebarea intiala, la un venit de Romania nu merita sa iti iei produse Apple, o data din cauza pretului si 2, pentru ca tind sa te oblige sa intri in cercul lor de dispozitive si servicii care in mod sigur sunt prea scumpe pentru salariile din Romania.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

10 este stabil? Eu cand mi-am update-at 8.1-ul, gratis la 10 nu mi s-a mai stins. Trebuia sa-l sting din buton.

| RoCkKiD a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am idee cum il folosesti tu, eu il folosesc si acasa si al lucru si e in regula. Ti-am zis, daca ai bani de Apple, cupara-l.dar din punctul meu de vedere nu merita.