| Kindal38 a întrebat:

Merita sa pun un rx 550 pe un calculator cu gt 710 Intel pentium g3220 si 8gb ram? Gen imi va creste performanta? Am nevoie de un raspuns urgent! Si inca o chestie imi va face boottleneck?

18 răspunsuri:
| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Pune-l, procesorul il poti schimba oricand dupa tongue

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Eu am avut ocazia sa ma rezolv cu un i7 si la 200 lei de pe Facebook market laughing Nu-i problema de procesor, ci de placa. Un rx550 nu-i cel mai performant insa din ce stiu ii o placa decenta pentru un buget redus. Daca nu joci CyberPunk sau alte chestii din astea ce-s mai "damanding" cand vine vorba de cerinte, n-ai sa ai probleme.

| NLS a răspuns:

Depinde ce vei juca.
Bottleneckul va fi in parametri normali pe majoritatea jocurilor,
va depasi 10-15% doar in jocurile mai noi, unde atat performanta placii e slaba, cat si cantitatea de memorie VRAM e insuficienta.

| Kindal38 explică (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Mersi mult eu vreau sa joc pubg SCP si din astea mai low.

| Kindal38 explică (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Am o intrebare. Daca pun acea placa video imi trebuie si o sursa mai buna gen mai puternica sau nu are treaba?

| Kindal38 explică (pentru NLS):

Osa am bottleneck pe jocuri din astea mai low cum ar fi: pubg lite, scp, cs go, Heroes and Generals,?

| NLS a răspuns (pentru Kindal38):

I-am facut unui nepotel un sistem din niste piese mai vechi ramase de prin calculatoarele noastre:
G2020, GTX 650, 4GB DDR3
ii merge perfect atat CS Go, cat si PUBG Lite.

Chiar si Ring of Elysium mergea decent si jucabil, dar a ramas la PUBG Lite.

Ce sursa ai acum? (modelul, fiindca conteaza si altceva decat watii).

Diferenta intre RX550 si GTX 650 o vezi aici
https://gpu.userbenchmark.com/......3154vs3925

| Kindal38 explică (pentru NLS):

Pai sincer nu stiu ce model e dar are 500w merge?

| NLS a răspuns (pentru Kindal38):

Da, cu conditia sa nu fie Delux, Rasurbo, Rhombutech, LC-Power, Aerocool, Akyga...

Astea pot crapa in orice moment, chiar si daca scrie 550-600W pe ele.
Sunt construite extrem de prost, mai exact, cu componente foarte proaste.

Nici Segotep sau nJoy nu sunt de laudat, dar sunt ceva mai bune decat cele de mai sus.

| Kindal38 explică (pentru NLS):

Ester o sursa Inter tech sl-500c de 500w e ok?

| NLS a răspuns (pentru Kindal38):

Nu tocmai, face parte dintre cele enumerate mai sus, numai ca am uitat de ea...
mai sunt si altii in afara de Inter-Tech si cei din postul anterior:
InWin, Serioux, Xilence, Spacer, RPC, Floston,
Evolveo, Modecom, IBOX, etc

Segotep, Deepcool, nJoy, Redragon, Marvo, sunt tot slabute, dar ofera ceva mai multa siguranta decat cele de sus...

Sursele cu adevarat sigure si bune, incep cu Thermaltake, Chieftec, EVGA, Gigabye, Cougar,
si se continua cu cele foarte bune (Sirtec, Seasonic, Corsair, Cooler Master, Antec, BeQuiet, Phanteks, Silverstone...)

| Kindal38 explică (pentru NLS):

E nou pc ul si sursa. Eu nu vreau sursa neaparat sa fie buna doar sa mearge acea placa video adica nu am pretentii. Dar pana la urma ce nu este in neeregula la ea astfel incat sa nu mearga rx 550?

| NLS a răspuns (pentru Kindal38):

Depinde cat doresti sa risti si cat iti pasa de piesele din PC.
Nu ai nevoie neaparat de o sursa scumpa,
insa cele foarte ieftine si facute de branduri "fantoma" abia daca scot jumatate din cat scrie pe ele, si iti pot adormi PC-ul in orice clipa.
Eu din fericire nu am pierdut nimic, decat sursa... o AKyga noua, cumparata de nici 4 luni.
A iesit din senin fum din ea, la pornire.
Un coleg nu a fost atat de norocos, a pierdut tot PC-ul din cauza unei astfel de surse.

Recomand macar Segotep sau nJoy,
daca nu esti dispus sa investesti in ceva cu adevarat sigur (Thermaltake, EVGA, Sirtec, Seasonic, Corsair, etc)

| Kindal38 explică (pentru NLS):

Deci trebuie sa inlocuiesc si sursa...mai bine tot pc ul pentru ca o placa de baza proasta un procesor prost rami ddr3...

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Am schimbat multe surse de-a lungul timpului (nu toate la mine, doar in locuinta noastra ma ocup de 3 PC-uri),
desi nu asta e specialitatea mea, am vazut multe, si mi-am bagat mainile in destul de multe sisteme.
In perioada 2001-2007 schimbam cate una la 7-8 luni, fiindca nu imi permiteam surse scumpe (nici nu prea existau pe atunci prin magazinele din oras surse de calitate), si atunci ma limitam la ieftineli.

Delux, RPC, Rasurbo, Rhombutech, Inter-tech, LC-Power, Xilence, Akyga, si inca cateva, nici macar nu ar trebui sa existe pe piata, sunt bombe cu ceas.
Nu stii chiar sigur cand se va intampla, dar sunt sanse extrem de mari sa pierzi toate piesele din PC "datorita" lor.
+++Condensatori ieftini chinezesti (asta ar fi una dintre principalele probleme),
+++si toate celelalte componente folosite sunt de cea mai slaba calitate,
+++nici protectii nu au, decat poate pe hartie,
+++nici curent suficient si mai ales potrivit nu livreaza
(in caz ca nu stii, conteaza filtrajul, procesorul pentru a trece de la o frecventa la alta, are nevoie de voltaje foarte exacte, uneori cu 3 zecimale, fmodulul de filtraj al sursei cu asta se ocupa, iar la cele ieftine e facut in bataie de joc.)
+++atat puterea, cat si amperajul pe railul de 12V nu corespund realitatii,
si multe altele.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

In 2008 am luat un Thermaltake, ce merge si astazi.
Nici n-a fost foarte scump.
Am avut calculator din 1999-2000, insa aceasta sursa e cea mai longeviva componenta pe care o mai am in casa, si e in functiune intr-un sistem pentru taica-meu.

| NLS a răspuns (pentru Kindal38):

Pentru acele jocuri NU trebuie sa schimbi sistemul.

O RX550 e exact ce-i trebuie,
si daca iti place sa risti putin, poti lasa sursa actuala.

Eu as schimba totusi si sursa.
Fie gasesti pe OLX vreun Corsair la 500W (cu totul altceva fata de ce ai tu),

fie peste cateva luni cand ai bani, ia un Seasonic nou, la 550W sau 600W, si o vei avea si la urmatorul sistem.

Asa as face eu.

Sursa nu e chiar o prioritate acum, mai ales daca nu o sa fortezi sistemul la maxim (poti limita FPS-urile, poti scadea rezolutia...etc)
dar pentru siguranta sistemului, ar trebui schimbata foarte curand.

| Kindal38 explică (pentru NLS):

Iti multumesc mult pentru sfaturile date. Cred ca esti singurul care mi-a explicat atat de bine raspunsurile ale intrebarilor mele. Daca mai am ceva probleme si intrebari ma pot baza pe tine/dvs?