| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a trecut prin urechi cum că un aparat foto DSLR se uzează la un anumit timp când trece de un anumit număr de cadre.

Nu știu mai mult și nici nu știu de ce.

Doar că am înțeles că în momentul ăla soluția e să schimbi body-ul camerei.

Știe cineva mai mult? Dau și fundă, numai să nu mor prost azi. big grin

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| OldSoul a răspuns:

Salut.
De curand, am inceput sa ma interesez si sa doresc sa-mi cumpar si eu un dslr.
Am avut aceasta dorinta de mai mult timp, dar eram oarecum derutat de aparenta dificultate in utilizarea acestora.
Intre timp, in vara aceasta, am avut placerea sa fac cateva cadre cu un DSLR, si asa, oarecum mi s-a activat aceasta pasiune, iar acum intentionez si eu sa-mi cumpar unul.

Acum, lasand introducerea, si raspunzandu-ti la ce te intereseaza.
Asa e, DSLR-urile se strica dupa un numar anume de declansari.
Nu exista un numar standard.
Un aparat profesional va putea surprinde mai multe cadre pana sa se strice spre de osebire de un aparat de amatori.
Si e de la sine inteles, aparatele de amatori sunt oarecum "limitate", deoarece sunt gandite sa fie accesibile, iar fiind folosite de amatori, nu trebuie sa reziste chiar atat de mult in timp, asta din mai multe motive.
Amator fiind, cel mai probabil vei folosi aparatul pentru tine, cativa prieteni, nu vei merge la evenimente cu el, astfel incat sa zici ca vei avea nevoie de un aparat care sa reziste multe cadre.
Mai departe, tot amator fiind, e probabil sa ajungi la un moment dat cand iti vei dori ceva mai profesional, si vei fi nevoit sa-l inlocuiesti.
Cam astea sunt principalele motive pentru care un incepator nu ar trebui sa-si faca griji de acesta problema.
Desigur, valabil daca cumperi doar un aparat nou.
Daca vei cauta unul sh, numarul cadrelor poate fi o problema.
De obicei, cu cat e mai mic pretul, cu atat e mai uzat aparatul.

Revenind.
In general aparatele au un numar de cadre garantat.
Nu pot sa-ti spun care e cu exactiate, deoarece rar gasesti undeva notat numarul acesta inainte sa cumperi aparatul.
Dar, e undeva la 50.000 de cadre la cele entry level.
Ceea ce, pentru un amator, e destul de mult avand in vedere ce am zis mai sus.

Dar asta nu inseamna ca odata atins acel numar de cadrea aparatul se va strica.
Desigur, exista aceasta posibilitate, exista posibilitatea sa se strice si inainte de a atinge acea limita, dar exista varianta sa treaca si de aceea limita, si inca sa mearga.

De exemplu, prin anunturile online, am vazut un aparat avand aproape 300.000 de cadre, iar, acel aparat, are garantate doar 100.000 de cadre, destul de bine nu?

Mai departe, am spus la inceput ca vara aceasta am avut oportunitatea de a folosi un dslr (destul de scump), ei bine, am intrebat-o pe persoana respectiva, cam care e treaba cu ele, ce se strica la ele, si raspunsul a fost "shutter-ul".
Pe scurt, nu se strica intreg aparatul, ci doar o piesa principala, piesa care poate fi inlocuita, acum, desigur, nu e ca si cum ai schimba bateria unui telefon.
E o piesa destul de complexa, pentru a carei inlocuire, trebuie sa apelezi la un specialist.

Iar, pentru a iti face o impresie, aparatul de care ziceam eu mai sus, a avut inlocuit shutterul, iar totul a costat undeva la 800 de lei, iar, avand in vedere, ca nou, aparatul a fost de 10 ori mai scump, cred ca e un pret decent.

Acum, desigur, la fel ca si telefoanele, tehnologia a avansat si inca mai avanseaza si in randul dslr-urilor, deci, daca esti un fotograf, si iti castigi bani din asta, e foarte posibil sa simti nevoia sa inlocuiesti body-ul, dupa un timp.
Oricum, mai nou mirror-less-urile fac concurenta destul de buna DSLR-urilor, dar deocamdata, in opinia mea, pentru poze, tot un DSLR e ce trebuie.

1 răspuns:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Prostii!