| Pîrvulescu_Bogdan_1997 a întrebat:

Mi-am achizitionat si eu un laptop, mai exact Acer aspire a515 41g

Specificati amd quad core processor a12 turbo core 2.5 to 3.6

8 gb ram ddr 4

Placa video Amd radeon rx 540 2 gb gddr5( unde cred ca este si problema

Toate bune si frumoase pana cand deschid un joc(league of legends) si observ ca am 60 de fps pe verry hight si imi scadea la 20 fps in punctele culminante ale jocului, bun prima oare am spus ca este de la grafica, am setat tot pe medium si fps-urile tot aceleasi au fost, m-am enervat am setat tot pe verry low si grafica cea mai scazuta si surpriza tot atatea fps aveam
Eu cred ca nu imi intra placa video dedicata, am intrat in device manager si cred ca au fost instalate de windows, le dezinstalez iar windowsul mi le instaleaza la loc chiar daca am setat sa nu le mai instaleze, iar cand descarc programul de la amd pentru drivere imi spun ca sunt instalate toate

Ce as putea sa fac? Am sunat la Flanco(locul de unde l-am cumparat) iar tipul care a raspuns a spus sa il aduc sa il trimita in service iar eu nu prea vreau chestia asta...

2 răspunsuri:
| CodeNameAlpha a răspuns:

Fa-ti un usb bootabil cu ubuntu/ instaleaza ubuntu dupa aceea driverele placi video/a procesorului si vezi daca merg schimbate intre dedicata/integrata daca da insemna ca nu ai driverele bune/nu este compatibil sistemul de operare sau pur si simplu nu l-ai schimbat de unde trebuie.

| Desembra133 a răspuns:

Sunt aproape sigur ca e de la procesor...S-ar putea sa se incinga prea tare si de asta iti scad fps-urile.