| dianaa8 a întrebat:

Mi-am cumparat acum cam 4 zile un Samsung J7 Prime si mi-a aparut ca s-a gasit o problema si trebuie neutralizata prin repornirea telefonului. L-am repornit apoi pe ecran mi-a aparut emblema Samsung si in colt stanga scris cu rosu,, Custom binary blocked by FAP Lock", iar acum nu mi-l mai porneste. As putea rezolva problema sau trebuie returnat?

2 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Mergi cu el unde l-ai luat ca ai garantie si ti-l face mai repede fara sa pierzi garantia ca probabil daca il desfaci tu.

| BADBUNNYaruncacubanii a răspuns:

Mergi pe siteul oficial de la Samsung. Descarca și instalează Samsung Kies.

Notează pe o hârtie următoarele informații: -model name (Ex: SM-J7xxx)
-Serial number S/N: sub codul acela de bare
(Amândouă informatii se găsesc sub baterie).

-Deschide Kies și mergi la: Tools>Firmware Upgrade and Initialization

-Introdu model name(care l-ai notat pe hârtie) și apasă OK
-Introdu S/N (tot de pe hârtie) și apasă OK
- Apare o căsuța apasă OK
-Alta căsuța mai mare apasă OK
-pune tlf in download mode (mod descarcare) :
Asigură-te ca tlf este închis(scoate bateria si pune-o la loc). Apasă butonul home+power in același timp (butonul principal+butonul de aprindere tlf).
După ce se aprinde tlf apasă volum+ (volum sus) pentru a continua.
-conectează telefonul la pc
Apasă Start Upgrade și așteaptă pana la 100%. După ce apare omulețul verde Android, deconectează tlf de la pc.
ATENȚIE: telefonul va fi ca resetat din fabrica, adică pierzi poze, conturi etc. Spor la treaba