| sweetys a întrebat:

Mi-am cumparat laptop si a venit cu windows 10 instalat. Am doar partitia C pe el. Cum pot face sa imi fac si partitia D fara sa instalez din nou windows-ul?

Răspuns Câştigător
| Sekim a răspuns:

Salut
Cel mai usor mod din windows este https://www.youtube.com/watch?v=mzIWq59TaH4 se face la fel pe windows 10.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu un soft de partition manager. asa a venit si al meu, doar cu C, dar merge sa faci 2 sau mai multe partitii, si fara sa instalezi windows-ul.

| Bizon95 a răspuns:

Downloadezi rufus
downloadezi o distributie Linux live cum ar fi Ubuntu, Mint, sau CEA MAI TARE: Knoppix (care e special gandita sa fie live, nu doar sa iti arate ce misto e distro-ul respectiv (ubuntu, mint) si sa te convinga sa il instalezi)
instalezi iso din respectiva distributie cu rufus pe un stick usb
bootezi stick-ul
pornesti/instalezi gparted
resize volume c
faci o noua partitie/volum ntfs
faci shutdown in respectivul distro Linux
si apoi din windows o formatezi (disk manager, GOOGLE IT)

nota benne: daca ai un ssd mai mic sau egal cu 128G NU TE SFATUIESC SA FACI REPARTITIONARE

altfel, apasa "raspunde" la mesajul meu cu orice intrebare si te ajut cat potwinking

| sierra1 a răspuns:

Folosește Partition Magic. E simplu de utitlizat și-și face treavă fără probleme!