| Spark_Alexs_1999 a întrebat:

Mi-am luat o placuta RAM in 1600 MHZ si am mai avut o placuta.
imagine specificatii placa RAM - http://imgur.com/7W10FEL
Dupa ce am pus noua placuta RAM cand am intrat in bios imi arata ceva cu 1333 MHZ as putea cumva sa setez la 1600MHZ? Imi poate explica ceva cum sta treaba?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Daca ai doua placute de ram, iar una e de 1333 mhz, cea de 1600 mhz tot la valoarea de 1333 mhz va lucra. Daca placuta de ram 1600 mhz e singura pe placa de baza, atunci placa de baza nu suporta o frecventa mai mare de 1333 mhz si va functiona la maximul admis.

5 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

NU poti face nimic deoarece placa ta de baza suporta numai rami de 1333 Mhz!

| Spark_Alexs_1999 explică (pentru dannyel86):

Placa de baza suporta 1600 MHZ dupa spusele specialistilor de la PC Garage...

| dannyel86 a răspuns (pentru Spark_Alexs_1999):

Vezi ce spune producatorul placii de baza pe site-ul oficial, daca stii modelul acesteia.

| CPAElites a răspuns (pentru Spark_Alexs_1999):

Cealalta placa de ram ce frecventa are? 1333?

| Spark_Alexs_1999 explică (pentru CPAElites):

No ideea check de img.