| Crizty a întrebat:

Sal,mi-am luat si eu placa asta de baza http://www.evomag.ro/......55839.html
si memeoria asta http://www.azerty.ro/......hyperx-blu
si am auzit vorbe de la alti ce s-ar putea arde rami ore de ce ceva de frecventa sau dc va rog ajutati-ma si spune-mi ce sa fac am intrat in bios dar habar am ce sa fac, va rog mult.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU la "Telefonie"!
Ai "coborât" mai jos cu o categorie.

NU mai posta aiurea la alte categorii, doar pe motivul că ar fi mai vizualizate, deoarece ÎNCALCI Regulamentul TPU şi ţi se poate SUSPENDA contul!

Să-ţi răspund şi la întrebare : NU umbla la setările din Bios!
Ramii respectivi par a fi compatibili, NU văd să fie nici o problemă - vezi specificaţiile plăcii de bază pe site-ul oficial, la linkul :
http://www.asrock.com/mb/NVIDIA/N68-GE3%20UCC/?cat=Specifications

După părerea mea este OK, ramii sunt compatibili cu placa de bază!
Acum, depinde ce rami mai ai...
Aceştia ( de 8 GB ) trebuie să-i pui pe un singur slot şi preferabil să nu mai pui alţi rami ( sau, eventual, încă unul de acest tip ).

Oricum, sistemul NU-ţi vede mai mult de 4 GB-RAM ( la Windovs de 32 biţi ), numai în situaţia în care ai Windovs pe 64 de biţi.

Toate cele bune.

| Crizty explică (pentru bursuc001):

Ms,mult(si cu unde am postat am postat la tehnologie nu la telefonie)si cred ca am postat bine din punct de vedere dar ma rog, ..ms mult pentru ajutor.

| bursuc001 a răspuns (pentru Crizty):

Cu plăcere!

Întrebarea era postată la "Telefonie" şi atunci când ţi-am răspuns am MUTAT-o la "Tehnologie"!

O seară frumoasă.