| tdr a întrebat:

Mi se tot restarteaza windowsu(windows 7) din senin, imi apare cevas cris pe fundal albastru. Imi da eroarea asta dupa ce s-a restartat :
Problem signature:
Problem Event Name: BlueScreen
OS Version: 6.1.7600.2.0.0.256.48
Locale ID: 1048

Additional information about the problem:
BCCode: 1a
BCP1: 00005003
BCP2: 95830000
BCP3: 00000F4A
BCP4: 01672E95
OS Version: 6_1_7600
Service Pack: 0_0
Product: 256_1

Files that help describe the problem:
C:\Windows\Minidump\070710-24538-01.dmp
C:\Windows\Temp\WER-29265-0.sysdata.xml

Exista o solutie pentru asta? Inafara de reinstalat windowsu(desi probabil nu e de la windows). Va rog mult sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
| Dannyjj a răspuns:

@Edy eu am windowsul instalat de 6 luni si nu am probleme, merge ca si cand as fi instalat windowsu recent pentru ca stiu sa am grija de el, asa ca nu "trebuie reinstalat la 2 luni windowsu", eu oricum am windows original, dar nu conteaza asta, daca sti sa cureti tempuri-le, sa scoti serviciile inutile si programele inutile din startup, sa folosesti junk file cleaner si registery cleaner, nu o sa ai treaba, eu zic ca windowsu ma va tine si 5 ani daca o am grija de el in continuare si nu am calculator foarte performant de 2 GHz single core 1 gb rami, si win vista instalat. Si @tdr da-mi idul tau de mess sa iti trimit registery booster si key de la el, ca de asta ai nevoie, ai erori in registri.

16 răspunsuri:
| CosteaVlad a răspuns:

Problema s-ar putea să fie de la vreun driver, program sau proces care se execută la pornirea windows. Dă click dreapta pe My Computer - Properties - Advanced şi caută bine pe-acolo că trebuie să existe undeva o opţiune de "Automatically restart", debifezi acea opţiune. O cauţi bine până o găseşti. Eu am xp aşa că nu-mi pot da seama cam pe unde se află în windows 7, dar tot o Mărie cu altă pălărie e şi ăla.
După aceea dă start - run - msconfig - startup, şi debifezi tot de pe-acolo, în afară de antivirus.
O seară frumoasă! happy

| sinblade27 a răspuns:

Problema e de la windows sau una din componente... ai o zona de buffer care iti da conflict. sfatul meu ar fi sa intri in savemode-f8 da click dreapta proprietati advanced system setings restore. si da o data precedenta erorilor

| NoKidding a răspuns:

Am cautat pe ent si am gasit problema ta. Daca ai Kaspersky dezinstaleazal si dupa aia faci cum arata imaginea asta http://i33.tinypic.com/2w6bhnc.jpg iar apoi nu o sa mai ai problema respectiva. Daca o sa reusesti poate faci si tu o pomana cu o funda:)

| yoppzz11 a răspuns:

- O eroare de soft. Ceva incompatibil cu sistemul de operare (program de securitate, de criptare etc).
- O eroare a sistemului de operare.
- Infectie.
- etc.
Fa urmatoarele:
1) Scaneaza cu DrWeb CureIT (in "Safe mod" ca sa nu ai probleme cu restartarea si sa nu poti termina scanarea).
Mod de utilizare Dr. WEB CureIt!:
- se salveaza pe desktop
- nu se instaleaza ci se ruleaza simplu cu un click pe iconita lui (este doar un executabil)
- se scoate cablul de Internet
- se opreste protectia real-time(scutul) a antivirus-ului instalat pe PC
- se scaneaza full cu acest utilitar
- initial, la rulare, Dr. Web CureIt! incepe un Express Scan. Se apasa butonul Stop in dreapta cand acesta are culoarea verde. Se bifeaza apoi in stanga Complete Scan si asa in dreapta pe butonul verde Play.
- la terminarea scanarii se dezinfecteaza/sterge toate fisierele detectate
- restart PC, se activeaza protectia antivirus, se conecteaza cablul de internet.

sau

2) Introduci CD/DVD-ul cu versiunea de Windows 7 si dai sa repare.

sau

3) Poate merge o varianta mai usoare si anume da un bakcup - desigur daca ai facut asa ceva. Sau un "Restoir Point" (o data anterioara cand stii tu ca ti-a functionat sistemul - 3/4 zile in urma). Vezi poate scapi asa usor.

| 亚历山 a răspuns:

S-ar putea sa fie de la "dxdiag" scrii asa in run si dai la sound

| tdr explică:

Inainte aveam XP, si tot asa mi se restarta...
Mi-am pus win7 si dupa vreo luna iar am pb asta...
BitDefender Total Security am acum, inainte avg, si no32.

| tdr explică:

Multumesc pentru raspunsuri.
am rezolvat partial problema...
se mai restarteaza(sau blocheaza) cateodata, dar nu asa de des ca inainte...
@ anonim - nu din cauza ca e win7, si la xp aveam aceeasi pb.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cannd in cand e de la placa de baza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am tot windows 7 si mi se restarteaza la fiecare 2 ore.cam as...nu stie ce sa mai zic...nu7mai in windows 7 e problema asta.in vista nu am nici un fel de problema.nu stiu ce sa zic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am tot windows 7 si mi se restarteaza la fiecare 2 ore.cam as...nu stie ce sa mai zic...nu7mai in windows 7 e problema asta.in vista nu am nici un fel de problema.nu stiu ce sa zic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am tot windows 7 si mi se restarteaza la fiecare 2 ore.cam as...nu stie ce sa mai zic...nu7mai in windows 7 e problema asta.in vista nu am nici un fel de problema.nu stiu ce sa zic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am tot windows 7 si mi se restarteaza la fiecare 2 ore.cam as...nu stie ce sa mai zic...nu7mai in windows 7 e problema asta.in vista nu am nici un fel de problema.nu stiu ce sa zic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e de la program, e de la windows 7, de la 1 martie toate versiunile beta si piratate se restarteaza din 2 in 2 ore.

Pentru a scapa de mizeria asta procedati in felul urmator:

- start->cmd
- sfc /scannow
- asteptati sa termine
- slmgr /rearm
- asteptati sa termine, dati ok
- restart
- update la ce puteti face ( inclusiv cele din hidden updates )
- restart

Rezolvat!

Nota:
Unii vor trebui sa "reactiveze" w7 dupa aceasta operatiune.

"Solutia" e doar temporara. Rearm-ul nu merge decat de 3 ori.

"Solutia" rezolva problema cu restartul la 2 ore. WAT/activarea/rearm e o problema de warez care nu se poate discuta aici (desigur, fiecare e liber sa faca activarea cum stie mai bine).

Unul din cele doua updateuri: KB977074 sau KB974431 cauzeaza restartul, mai exact lipsa lor. Cele doua nu reusesc sa se instaleze decat dupa ce faceti pasii de mai sus.

| Edy1995 a răspuns:

Ti s-a stricat Windowsul. si eu am windows 7 si imi face probleme. E imposibil ca windowsul pe care il ai original. de obicei daca nu e original, windowsul tb instalat o data la 2 luni chiar mai des poate. Cel mai bine e sa iti instalezi windowsul iar.

| marcellinio a răspuns:

Da se numeste SIMPLU BOSD (blue screen of death ) si are loc atunci cand iti suprasolicitzi calculatorul, mai precios ce vreau sa spun: spre exemplu ai 100 de bg de copiat de pe un hdd extern si vrei sa ii treci pe toti simultan in calc, avand in vedere ca e imposibil sa ai 100 gb ddr ca sa isi stocheze el informatia necesara intai in memoria RAM si dupa aceea in memoria HDD el isi ia o portziune din HDD, o portiune de rulaj pe care sa scrie si sa depoziteze informatia! toate bune si frumoase pana acum calcul merge normal dar ce se intampla, insusi sistemul mde operare windows, mai ales windows 7 are nevoie de o anumita cantitate de memorie RAM ca sa functioneze, si crede-ma are nevoie de ceva memorie, daca tu in timpul acesta copiezi cei 100 de gb si mai dai drumu si la o muzica si la mess si la skype sau pur si simplu incepi sa utilizezi alte programe care solicita memoria RAM ( random acces memory) va aparea efectul de SWAPPING si in cele din urma efectul de TRASHING ceea ce te va aduce in fata acestiu ecran albastru si frumos care in cateva cuvinte te obliga sa ii dai restart la calculator si sa pierzi informatia care o rulai la momentul respectiv ( sa zicem ca scriai si un ppoiect in Microsoft word... iatzi adio de la proiect daca nu ai setat wordul sa salveze la minut). ce putem face ca sa nu mai avem parte de acest blue screen of death e sa nu mai folosim atatea programe simultan sau sa ne luam un calc mai performat sau sa marim memoria ram. in cazul in care odata spre exemplu vei ajunge in fata aceluiashi ble screen iar cand vei da restart, dupa aceea iti va aparea din nou acelasi blue screen fara ati intra in windows ceea ce trebuie sa ii faci e sa mai dai odata restart si sa ti apasat F8 ca sa intri in safe mode, de unde vei putea sa dezinstalezi ultimul program instalat, pentru ca inseamna ca acesta nu pupa cu windowsul, in cazul in care nu ai instalat nimic te duci la sistem restore si alegi sa-ti readuci sistemul la ultimul pas dinainte de ultimul update. sau alege last known good conf si vei ocoli acesti pasi.
sper ca tziam fost de folos

| Cata_1575 a răspuns:

Trd trebuie sa rezolvi problemele acestea si sa instalezi din nou windows-ul sau sa inchizi calculatorul de la sursa si se va rezolva totul.

Salcieanu Catalin