| radu32 a întrebat:

Neata buna, am o problema. Am un laptop Asus x541na la care a trebuit sa-i scot bateria (trei celule lungi (tubulare) gen A, AA, etc. Acum cand bag incarcatorul in priza porneste singur fara sa apas pe "ON/OF" ce sa fac sa nu mai porneasca singur? Eu nu am mai legat firele ci doar le-am izolat. Ce si cum (fire) sa leg intre ele ca sa nu mai porneasca singur? Nu am fluctuatii de tensiune in zona iar incarcatorul e originalul. Multumesc si o zi buna!

1 răspuns:
| Bizon95 a răspuns:

Vezi in bios daca ai ceva de power on on power failure, alarm, wake-up, etc... lucruri care NU ar trebui sa fie la un laptop
iar daca doar porneste si ramane pornit tot e bine... in teorie daca butonul de power e shuntat s-ar fi stins dupa 5-10secunde

asa ca, cred ca poti sa traiesti cu faptul ca porneste singur, nu e mare lucru sa ii dai shutdown si sa il scoti din priza cand vrei sa il opresti

atlfel (sunt destul de sigur ca nu gasesti nimic in bios) in afara de service nu prea ai nici o solutie, imi pare rau