| mariann07 a întrebat:

Cine ma poate ajuta si pe mine?
Am un calculator care imi face probleme.De obicei il scot din priza dupa ce il folosesc pentru ca unde locuiesc eu sunt fluctuatii mari de curent si socuri si l-am pus pe UPS. Problema este ca atunci cand il pornesc apas pe buton si da sa porneasca dar se opreste, sta 5 secunde si porneste singur dar mentionez ca atunci cand porneste face o caraiala scurta, si pe langa toate astea se reseteaza data si ora la 2007 de fiecare data.Am schimbat de multe ori bateria de pe placa de baza dar fara nici un rezultat! Va rog sa ma ajutati pentru ca nu gasesc o solutie!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Greseala ta e ca il scoti din priza.NU trebuie,pentru ca nu ai bateria buna, deci nu ai curent care sa tina ceasul si data actuala. Automat, la pornire cand il bagi in priza, se seteaza cu data din windows. Iar racaiala aceea, vine de la hard disck. Chiar daca ai fluctuatii mari e de ajuns sa il inchizi de la start.Nici de la buton nu e bine sa inchizi calculatorul,pentru ca tu nu inchizi toate programele,windowsul nu e inchide in aceste caz, si da erori mari la hard disck, de unde si acea racaiala. Deci, problemele vin de la scoaterea din priza, eventual si de la oprirea calculatorului de la buton.

7 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

UPS are soft de instalare? Daca are, e instalat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am uitat sa-ti spun ca daca tii calculatorul scos din priza, acea baterie de care spui tu se descarca tinand in viata unele programe, si automat la repornire iti da acea data. Daca tu il scoti din priza seara si apoi il bagi abia dupa ce vii de la munca sau de la scoala, dupa amiaza...e normal sa nu mai aiba resurse de curent si se seteaza automat la acea data.

| zDenYz a răspuns:

Du-l la reparat. Poate s-a stricat ceva din el.

| TeodorL a răspuns:

Salut! Probleme ar putea sa fie multe... sursa, procesor, hdd. Data o poti seta sa nu se mai reseteze, adica sa nu-l mai lasi sa se updateze automat.

Eu ti-as sugera sa schimbi pc-ul, ca banuiesc ca e vechi si ai xp.

| mariann07 explică (pentru TeodorL):

Pc-ul e un dual core cu destui rami si tot ce vrei sursa e noua. wind 7 deci nu e vechi

| mariann07 explică:

Alte raspunsuri mai exacte va rog?

| TeodorL a răspuns (pentru mariann07):

Scoate UPS si vezi daca face la fel.