| Diamond_Minecraft_2000 a întrebat:

Nu imi merge audio ul de pe pc si daca vreau sa apas pe acel buton cu volum din coltul din dreapta jos imi scrie fraza:"The Audio Service isnt running". Care e problema si cum as putea rezolva problema?
DAU FUNDA URGENT VA ROG

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Reinstall audio device drivers

| GPA a răspuns:

Serviciul audio nu funcționează, deoarece nu este instalat corect sau este compromis sau întâmplător l-ai dezactivat.

Pentru a rezolva această problemă, ai trei variante :

1. Deschide "Run" și scrie : services.msc
Caută în lista de servicii - Windows audio / Windows audio isolation și setează serviciile să pornească automat la pornirea sistemului. Dai click pe servicii și le setezi pe "Automatic start-up".

2. Descărcarea driverului corespunzător de pe site-ul producătorului chipsetului.
Deschide "run" (tasta "Windows" + tasta "r") și scrie msinfo32. La "System summary", vei găsi o descriere a modelului plăcii de bază sau seria (dacă e laptop) - System Model.

3. Instalezi : https://www.iobit.com/en/driver-booster.php

Mută kit-ul după ce s-a descărcat, pe desktop, apoi click dreapta -> Run as administrator.
După ce s-a instalat, îl lași să scaneze driverele și bifezi doar driverele "Audio" (de exemplu : High definition Audio / Dolby Audio / Realtek High definition semiconductor s-a.m.d)

Instalezi driverul și vei da restart.

| Bizon95 a răspuns:

Mesajul spune ca serviciul audio din windows nu e pornit
(cineva ti-a spus cum sa il pornesti)
asta poate crapa din greseala, dar foarte putin probabil
in general crapa daca driverele nu sunt bune sau bine instalate (deci incearca sa reinstalezi drivere, ti s-a spus mai sus cum)

insa mai ales

WINDOWS-UL SE DEGRADEAZA IN TIMP, asa ca, cel mai probabil ca te paste o reinstalare de windows, ma indoiesc ca altceva iti va rezolva problema... imi pare rau!