| alex055 a întrebat:

Nu merge sa bag windows-ul de pe stick pe un laptop cu partitii MBR?

Răspuns Câştigător
| GanduriDeCafea a răspuns:

Depinde felul in care partitionezi stick-ul cand il faci bootabil, important este sa il faci tot pe MBR pentru a instala windows-ul pe laptop-ul tau altfel daca este pe GPT trebuie sa efectuezi o stergere a datelor si o repartitionare din cate stiu happy

3 răspunsuri:
| ciumabubonica a răspuns:

Cred ca merge

| PainTech a răspuns:

Salut!
– MBR trebuie ales pentru sisteme de operare XP sau mai vechi.
– MBR poate fi ales pentru harduri mici.
– MBR poate fi ales pentru compatibilitate maximă.
– GPT poate fi ales pentru o bootare un pic mai rapidă.
– GPT poate fi ales pentru că este mai sigur.
– GPT trebuie ales atunci când doriţi să creaţi partiţii mai mari de 2TB.
– GPT trebuie ales atunci când un computer utilizează standardul UEFI, iar sistemul de operare este pe 64 de biţi.

Pe scurt : depinde.

| alex055 explică (pentru GanduriDeCafea):

N-ai idee cat iti multumesc