| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu ce se intampla, dintr-o data nu mai vrea sa-mi recunoasca /afiseze aparatul foto sad cum scot pozele de pe el? este posibil sa fie de la vreo setare? De obicei cand conectam ap. foto la pc, se auzeau niste sunete, se aud si acum dar nu-mi apare nimic, nu se vede nimic in "my computer" (devices with removable storage)...

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Daca usb-ul e bun in sensul ca alte aparate pe usb merg bine, inseamna ca e ceva din setarile windows-ului.

5 răspunsuri:
| Lepadatu_Stefan_1980 a răspuns:

La adaptatorul cardului ai o chestie mica care misca in sus si in jos. Incearca sa o misti in parte opusa.

| halogen001 a răspuns:

E o problema de setari.
Eu cand conectez un aparat foto (Canon a810 - windows7) imi apare ca unitate de stocare in Explorer.

Se poate deschide Start, Devices and Printers si trebuie sa apara si acolo aparatul foto (daca e conectat pe USB si deschis din buton).
Daca se da dublu click pe aparat, apare un meniu, apoi dand dublu click pe Change general settings se poate alege actiunea care se va face automat la conectarea aparatului, de exemplu Downloads Images From Canon Camera using Canon CameraWindow.

Adresa paginii de setari e
Control Panel\Hardware and Sound\Devices and Printers\Canon PowerShot A810\Change general settings.

| halogen001 a răspuns:

Http://www.sevenforums.com/tutorials/174838-autoplay-turn-off.html

In xp la conectarea aparatului se pornea automat Canon CameraWindow

Acum in windows 7 pornesc manual Canon CameraWindow

| halogen001 a răspuns:

Daca aparatul nu e recunoscut deloc pe nici un calculator dar totusi se pot face poze cu el, o solutie e scoaterea cardului din aparatul foto si citirea lui cu ajutorul unui cititor de carduri pe usb (multe laptopuri au cititoare de carduri).

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

La celalalt pc, merge perfect, deci aparatul nu are nimic! pc-ul are o problema!