| c0pil1n a întrebat:

O sa-si faca treaba 3 bucati in partea frontala a carcasei?
Ventilator AQIRYS Cetus, 120mm, 6P-12SLI15B-RGB
Pur si simplu nu gasesc ceva ieftin si cu un flux cfm decentsad Locasul din spatele placii de baza este in 6 pini. Si aproape toate modelele sunt in 4 pini

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Este suficient sa ai 2 (maxim 3) ventilatoare de carcasa:
- unul in spate (la care se adauga si efectul ventilatorului sursei)
- un ventilator pe panoul frontal
- optional: un ventilator pe laterala carcasei, cu tub de aer directionat pe cooler-ul procesorului
Important este ca, fluxul de aer sa fie unidirectional (din fata spre spate), fara sa se creeze turbulente de aer in interiorul carcasei (ceea ce franeaza aerul si ingreuneaza racirea interiorului calculatorului.

Multi monteaza o gramada de ventilatoare pe calculator (cu Led-uri frumos sclipitoare big grin ), dar turbulrnta aerului doar CRESTE temperatura interiorului carcasei.
Am intalnit asemenea calculator cu 6 (!) ventilatoare montate, in care temperatura placii de baza a fost de peste 50 grade Celsius, cand temperatura din camera a fost de doar 21-22 grade. Am demontat toate ventilatoarele montate "uplimentar" si... SURPRIZA! Temperatura din carcasa a scazut la 26-28 grade.

11 răspunsuri:
| c0pil1n explică (pentru Bula):

Tocmai ce am deschis totata carcasa, l-am achizitionat de la altex.
Totusi nu pot sa inteleg cat de cretin poate sa fie cel care se ocupa cu asa ceva.
Cabluri peste cabluri vai de mama lor, de airflow nici nu se pune problema. Cum ai zis si tu. mai cald in pc decat in camera.
Are 2 ventilatoare amplasate in partea de sus si unul in spate+ ventilator sursa.
Saptamana viitoare bag bormasina in partea frontala si achizitionez un filtru de praf +2 sau 3 ventilatoare. Cele de sus le-am anulat. Practic nu isi trage aer pe nicaeri( exceptie partea de sub al sursei.

Bula
| Bula a răspuns (pentru c0pil1n):

In acest calculator al meu am un singur ventilator, comun pentru cooler si sursa. happy
E gandit de profesionisti (Siemens).

| c0pil1n explică (pentru Bula):

Ma gandesc si eu.

| NLS a răspuns:

In partea din fata ar fi nevoie de 2 ventilatoare,
sau de unul singur, daca reusesti cumva sa decupezi o gaura potrivita.
Daca nu vrei sa gauresti panoul, pune doua.

Unul in spate, si unul sus.

Ce zice Bula nu-i tocmai gresit, insa se folosea cand era bunica fata mare.
Acum coolerele de CPU aftermarket bat aproape toate in partea din spate, nu in lateral.

La fel si al tau. Asa ca pentru a obtine fluxul de aer portivit, trebuie sa ai
unul sau doua in partea din fata,
unul in spate,
unul sus,
plus cel de pe cooler.

Doar cel stock pe care il schimbi acum bate in lateral, si oricum nu ai cum sa pui ventilator acolo nici sa vrei, ca ai panou de sticla.

| c0pil1n explică (pentru NLS):

Pai ideea e ca in partea frontala sub masca inchisa am 3 locuri unde pot sa asamblez 3 ventilatoare de 120mm. Dar nu inteleg de ce baietii de la altex au pus masca peste locurile potrivite.
Adica de ce naiba faci o carcasa si montezi locurile disponibile iar apoi o inchizi cu plastic?laughing

| NLS a răspuns (pentru c0pil1n):

Asa sunt majoritatea, din pacate.

Se bazeaza pe fantele din lateral, dar pe acolo nu trag suficient aer, in cazul procesoarelor mai hig-end, asa ca se recomanda sa iei o carcasa cu sita in fata si sus (mesh).

Procesorul tau nu are neaparata nevoie, daca montezi doua ventilatoare in fata, si restul cum am zis.

| c0pil1n explică (pentru NLS):

Da, ideea e ca am un ventilator in spate si 2 deasupra. Toate 3 dau aerul afara. Temperaturile sunt groaznice (81 grade- 85 grade) procesorul in jocuri si 50 grade idle.
Nu am nici-un fel de flux de aer... asa ca sunt nevoit sa improvizez si sa adaug 3 ventilatoare.
https://www.pcgarage.ro/ventilatoare-radiatoare/arctic-cooling/f12-pwm-pst/
Am observat ca au tehnologia PST.
Am un slot liber pe placa de baza ( 4pini) Si am sa le conectez in paralel si sper ca o sa faca o treaba buna.
Mai astept si o plasa pentru praf de pe joom si m-am scos.
Curent sa am la bormasina si nu mai am nevoie de altceva :))

| NLS a răspuns (pentru c0pil1n):

Dupa ce montezi noul cooler si ventilatoarele,
fa cate un test cu:
+++ capacul lateral de sticla luat jos
+++ capacul din fata luat jos
+++ apoi unul cu ele puse

| c0pil1n explică (pentru NLS):

Asa am sa fac, sunt curios

| c0pil1n explică (pentru NLS):

Am pus ventilatoarele doar, coolerul nu a ajuns inca.
Dar peste 1 saptamana imi vine plasa pentru praf care vine pusa pe partea frontala a carcasei.
Oare pot sa las ventilatoarele sa se invarta inauntru carcasei chiar daca nu are pe unde sa primeasca aer de afara? Pana imi ajunge plasa ca dupa o sa gauresc partea frontala a carcasei

| NLS a răspuns (pentru c0pil1n):

Capacul dinn fata nu are deloc fante pe latreral?
Pana si carcasele de 80-100 RON au puti spatiu pe unde sa raga aer (insuficient in cazul unui procesor ca al tau, dar mai bine decat nimic).

Daca chiar nu are deloc, cel mai bine e sa iei jos capacul din fata pentru o saptamana.