| RAY a întrebat:

Oare exista diferente intre cpu unui desktop si cpu unui laptop ambele indentice sau memorie ram ma refer ca perfomante? de exemplu eu am i7 2,7 6700Q oare un cpu de asta de desktop e mai puternic?

Răspuns Câştigător
| Mihai1810 a răspuns:

Ti-am spus e mai bun, nu cu mult dar e mai bun. Un exemplu de laptop cu i7 6700hq http://www.emag.ro/......DNDW92BBM/ Cu banii astia iti iei un pc mult mai bun.

9 răspunsuri:
| Mihai1810 a răspuns:

Da si un i5 6500 e mai puternic.

| RAY explică (pentru Mihai1810):

Nu e mai bun din moment ce asta are nota mai mare

| Mihai1810 a răspuns (pentru RAY):

Nota e data de useri. Uita-te la comparatii, scrie clar ca lumina zilei "winner Intel core i5 6400"

| RAY explică (pentru Mihai1810):

Scuze n-am citit

| Mihai1810 a răspuns (pentru RAY):

Nu-i nici o problema. Cum ti-am spus notele sunt date de useri, bechmarkurile sunt cele care conteaza si dupa cum observi i7-le e mai bun doar la consum lucru perfect normal fiind procesor de laptop.

| RAY explică (pentru Mihai1810):

Deja mi-am luat laptop doar eram curios, deci mai sunt anii lumina pana cand un laptop e egalul unui pc la acelasi banii, mam mirat cand am vazut 40 de fps vs 80 de fps

| Mihai1810 a răspuns (pentru RAY):

Niciodata nu e sa ajunga un laptop la nivelul unui desktop la acelasi pret. Laptopul are doar avantajul portabilitatii in rest nu are niciun avantaj fata de desktop

| RAY explică (pentru Mihai1810):

Multe dezavantaje, de exemplu cpu nu-l pot schimba, placa video nu o pot schimba, orice upgrade e mult mai greu si mult mai scump, plus ca se inclazeste repede pe cs go sare la 80 de grade rapid