| anonimguy3 a întrebat:

Ok am mai pus intrebarea asta, dar acuma problema e si mai enervanta. Deci mi-am cumparat un GTX 750 Ti GaindWard 2GB si problema este ca ramane intruna fara curent. Cand pornesc sau dau restart la PC dureaza un minut daca nu chiar 2 pana PC-ul recunoaste placa video. In jocuri (am testat 2 jocuri, Rocket League si GTA V) face si mai urat. In Rocket League care nu e asa mare consumator de resurse dureaza undeva la 30-50 de minute pana ramane fara curent. Cand se intampla asta placa scoate un sunet ca si cum ventilatorul s-ar opri pentru o secunda si ar porni iar si dupa cateva secunde primesc un freeze in joc pana porneste iar placa. In GTA V undeva dupa vreo 10-15 minute placa face la fel si ramane fara curent si porneste iar.

Acum eu nu stiu daca e de la placa video sa fie defecta din fabrica si sa o dau inapoi la garantie sau daca e de la sursa/placa de baza sau amandoua. Am o sursa ATX de 450W mai veche si nu stiu daca e de la ea sau de la placa de baza ca nu ii da destul curent din slotul PCI-Express. (mentionez ca placa video nu are alimentare separata). De la ce poate fi? Ma gandeam maine sa ma duc sa imi cumpar o sursa mai noua de 500-550W dar daca nu se rezolva problema?

As vrea sa stiu de la ce e problema inainte sa dau cu banii sau altceva.

3 răspunsuri:
| AIeXxX a răspuns:

Este de la sursa ATX de 450W
eu cred ca nu-i ajunge energie Placii video.
Stiu asta ca mi-am cumparat o placa video care are nevoie de 500 W
dar eu am doar 400W
si mi-am luat alta laughing
Deci problema "cred" ca este de la bloc (care uneste procesorul cu priza) sper c-ai inteles happy lel

| anonimguy3 explică (pentru AIeXxX):

Nu stiu sincer, placa asta nu consuma mai mult de 60W. Iar restul PC-ului meu i3 3220 3. 3ghz, 4gb ram 1333mhz, placa de baza gigabyte h61m-ds2h si hdd de 500gb+dvd writer nu cred ca consuma mai mult de 120W... Sincer chiar nu stiu, o sa cumpar o sursa noua si sper ca aia sa fie problema.

| CPAElites a răspuns (pentru anonimguy3):

Ce sursa e aia?
Ce scrie pe ea?