| AvalohAlyn a întrebat:

Pentru ce isi iau unii Iphone-uri de la Apple si de unde moda asta cu iphone? Faza e ca ce face un telefon de 40-50 mil.in principal face si ala de 10 mil., nu vad mare diferenta si aici ma refer la ce faci cu el I de zi in principal.De ce sa dai atatia bani pe iohone? Doar ca e la mida? Samsung sau Huawei ce are? Iphone-ul face si mancare singur de e asa de scump si cautat?

6 răspunsuri:
| Yiing a răspuns:

E o mare diferenta intre premium /mid/ budget phone.
Apple are nu mai telefoane premium, mereu au ultimele procesoare, printre cele mai bune camere, printre cele mai bune materiale etc etc, iar mai presus de toate Apple are renumele, cand vezi Apple vezi durabilitate, calitate, performanta, pe scurt ceva de incredere, iar ce de la Apple, cum nu sunt prosti, profita de renumele lor si astfel pot pune acele preturi. pentru ca ceva bun si de incredere costa. intr-aevar si cu telefoanele la 10 mil (telefoane mediu spre slabute)poti face aceleasi lucruri, dar nu la fel de bine cum le-ai face pe un Apple. iar Samsung si Huawei nu sunt eparte de Apple.
si Samsung,si Huawei are telefoane scumpe,cele premium. la Samsung cele note si s, la Huawei p,mate,honnor
dar ele mai au si telefoanele mid si budget
Samsung j, a, c. Huawei p lite, mate lite, etc.
deci nu poti spune ca numai Apple are preturi mari. toti au preturi mari cand vine vorba de varful de gama. doar ca Apple nu are decat telefoane premium. deci nu poate sa le dea ieftin.
Samsung si huaweui scot zeci de telefoane noi pe an. Apple 1/2 tongue
bafta big grin

suntserios
| suntserios a răspuns:

10% cumpara pentru ca sunt fani
10% cumpara pentru ca ii convinge produsul
80% cumpara pentru ca sunt snobi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Yiing):

Apple nu scoate 1/2 telefoane pe an, ci mai multe.
Plus ca nu sunt chiar asa de premium, si facute bine cum zici.
Mie mi s-au mancat la capete, 4 cabluri originale, si m-am corentat la unul, erau cablurile originale. la un iphone 6, mi s-a stricat butonul si nu mai tine bateria, si la un ipad air, s-a stricat wifi-ul, am mers cu ea la shop, mi-au dat alta, dupa 2 ani s-a ars wifi si la astalalta. Si le-am cumparat de noi, n-au nici o zgarietura,
Nu mai cumpar nimic nici o data de la Apple.

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Le cumpara hipsterii si cei care se tem de Googlag.

Dar da, in privinta aducerilor la zi pentru a rezolva probleme de securitate sunt foarte bune, doar Android One poate concura cu ele.

| mastadont a răspuns:

În principal pentru calitate, am avut un iphone 4s cumpărat în 2012 care și acum funcționează, l-am dat la niște prieteni acum vreo 2 ani. De atunci am un 6 plus care încă merge perfect. De asemenea, sistemul de operare este foarte stabil, nu are viruși, nu apare lag după o lună sau două de folosire. Într-adevăr, cablurile sunt o problemă însă eu cumpăr de la chinezi când mi se strică, cabluri cu 20 de lei și mă țin cam un an.

Bula
| Bula a răspuns:

De prostie. tongue
Telefoanele au ajuns mai "destepte" decat posesorii lor. laughing