| Bogdan549 a întrebat:

Pentru un PC satisfacator (cel putin pentru mine) la capitolul gaming (i3 4160, gtx750 ti, 8GB Ram) este vreo problema montarea a un HDD sau mai multe de viteza 5400 RPM?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

E satisfacator, intr-adevar. Mai putin ideea absolut cretina de a monta hard de 5400. Bine, daca ai un SSD de pe care rulezi aplicatiile principale si sistemul de operare, nu e bai. Buba e daca ala e singurul hard din sistem.

| Bogdan549 explică (pentru KodrutZ):

Si daca am un HDD mai rapid as putea sa le pun in raid? Si cum as putea sa le pun in raid?

| KodrutZ a răspuns (pentru Bogdan549):

Daca ai un hdd mai rapid NU ai putea sa le pui in raid. Si esti sigur ca placa ta de baza suporta RAID? Cu mai multe HDD-uri te legi la cap aiurea. Crede-ma ca am trecut prin asta. SSD+HDD intern si NAS/harduri externe cit cuprinde, asta e solutia cea mai ok pentru home user.

| Bogdan549 explică (pentru KodrutZ):

Pai si pentru doua hdd-uri de acelasi tip se poate? Si nu pentru home user pentru ca PC-ul acesta l-am intocmit in ideea sa-nvat sa editez, dar acum imi trebuie un alt mediu de stocare poate mai rapid. Si de placa de baza presupun ca scrie in site-ul producatorului daca permite raid nu?

| KodrutZ a răspuns (pentru Bogdan549):

Exact. E suficient sa te uiti la chipset pe wikipedia. Daca vrei stocare rapida, pune frumos un SSD. Preturile sint foarte ok.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Citesc aici o multime de prostii. :O
La transferul de informatii nu numai viteza de rotatie conteaza, ci si capacitatea totala a hard disk-ului!
Intre un hard disk de 320 Gb/5200 Rpm si unul de 80 Gb/7200 Rpm primul va avea un transfer mult mai rapid!
Explicatia? cantitatea de informatii pe o pista (o rotatie) este mult mai mare, avand acelasi suprafata magnetizabila amandoi.
Daca discul este defragmentat, atunci viteza de citire este mai mare.
La jocuri insa, pentru a avea viteza mai mare, elementele programului (de joc) se incarca in memoria RAM si de acolo se va rula jocul.

| xDragosel007 a răspuns:

Nu are nici o problema!

| Beutz a răspuns:

Nu este nicio problema.

| Babanramona a răspuns:

Buna ziua as vrea sa refuz comanda