| Costincostin2018cy a întrebat:

Pot instala windows 10 GPT pe laptopuri mai vechi?

1 răspuns:
| Bizon95 a răspuns:

Depinde cat de vechi e si cat de tare vrei sa te masochesti!
si in orice caz, cred ca intrebarea ta e daca poti instala UEFI

NU GPT, pentru ca GPT este un model de partitionare a hdd-ului, asa ca poti sa pui pe orice system nu e extrem de vechi (atat timp cat il recunoaste BIOS-ul, si cred ca il recunoaste si un bios vechi de 20 de ani)

insa daca ai vrut sa spui UEFI, atunci chiar iti trebuie bios care stie UEFI, altfel nu ai nici o sansa