| ionmoscalu a întrebat:

Pot sa conectez 2 laptopuri cu un cablu hdmi si un splitter?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca te gandesti sa folosesti un singur monitor pentru 2 laptop-uri in acelasi timp, atunci NU se poate.
Daca vrei sa faci transfer de date intre cele doua laptop-uri prin cablu HDMI, atunci nici asta NU se poate.
Transfer de date intre cele doua laptop-uri poti face doar prin metode /dispozitive de retea.

| armiaso a răspuns (pentru Bula):

Ar mai fi un dispozitiv, bine inteles sunt mai multe firme care produc astfel de dispozitive, se conecteaza prin usb la laptopuri sau pc-uri si are interfata de transfer.

https://www.emag.ro/......EJ06DBBBM/

| cristimihailov a răspuns:

Nu le poti conecta intre ele, in principiu, deoarece ambele functioneaza ca master.
Daca vrei sa le conectezi la un monitor, poti face asta cu un splitter, sau mai bine iei un monitor cu doua intrari hdmi si schimbi din monitor intrarea.

Bula
| Bula a răspuns (pentru armiaso):

Da, si pe "vremea DOS" s-au putut conecta calculatoarele prin porturile seriale (COM) sau paralele (LPT) pentru transfer de date, dar a necesitat cate un program special diferit pe cele doua calculatoare, pentru comunicare. Calculatorul conectat "s-a vazut" ca un alt calculator pe o retea.
Nu stiu, Windows-ul sau Linux-ul daca are inclus asemenea programe de comunicare.