| X3RO a întrebat:

Poti conecta mai multe monitoare la un singur calculator?

Răspuns Câştigător
| Sekim a răspuns:

Da, se poate.
1 monitor se conecteaza in placa de baza prin VGA/HDMI/DVI/Display port depinde de placa de baza, iar 1 monitor se conecteaza in placa video prin aceleasi porturi mentionate mai sus. Ce a spus Ray ca sunt minim 2 este complet eronat deoarece noile placi video au cate 4 porturi placile video ( 2 hdmi si 2 display port de obicei )
Pentru a folosi 3 monitoare ai nevoie de display hub sau nu mai stiu sigur cum se numea, imi pare rau.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| RAY a răspuns:

Da,In placa video le conectezi, vga, dvi d/i, hdmi, display port, astea sunt mufele pe care le are o placa video (minim 2) iar monitoarele la fel, au cablurile de mai sus, conectezi un cablu in vga si altul unde a ramas loc, pornesti pc ul si aia e.

| TristanTzara a răspuns:

Da.

| anonimg a răspuns:

Poți să folosești un spliter HDMI, VGA (exemplu: https://www.pcgarage.ro/adaptoare/filtre/general-tip-splitter/ ); găsești și mai ieftin.

Iar dacă vrei să ai imagini diferite pe monitoare(maxim 2) cred că trebuie să ai 2 placi video în pc legate între ele (adică să aibă funcția SLI dacă sunt de la nVIDIA; sau crossfire dacă sunt de la AMD).

Dacă te duci la un centru eMag și le spui ce vrei, îți vor spune ce îți trebuie și cât te costă. Și așa ai scăpat de bătăi de cap.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca se poate.