| Reddfox a întrebat:

Recent am achizitionat o placa de baza Gigabyte B360 DS3H, care suporta doar Intel generatia a 8-a, iar acum ma bate gandul sa o returnez, pentru ca eu neavand un buget foarte mare, sunt doar vreo 5 procesoare mai de buget, iar restul sunt ceva mai scumpe. Stiu ca acea placa suporta celeron si pentium, dar nu vreau sa mai am de a face cu celeron/pentium pentru ca am suportat destul lag-ul.
-Cum am mai spus am de gand sa o returnez si sa cumpar alta placa de baza. E o alegere buna?
-Vor mai aparea procesoare de generatia a 8-a in urmatorul an?
Ma gandesc totusi ca procesoarele vor mai avansa si vor aparea mai multe de generatia a 8-a, dar pana atunci cred ca oricum voi cumpara un pc din nou.

2 răspunsuri:
| denisTiky a răspuns:

Mai bine cumpara-ti alta. Nu merita sa stai pana la anul sau pana cand vor scoate alt procesor

| gabriel11536 a răspuns:

Placa ta de baza suporta si generatia a 7-a. Are socket 1151. Suporta si a 7-a si a 8-a.Nu vor mai aparea procesoare de generatia a 8-a dar nu stiu ce ai avea nevoie deja sunt foarte puternice.Iti recomand sa iti iei ceva din generatia a 7a ca le ai pana mai tarziu.