| Koritar_Adrian_2000 a întrebat:

Am 2 memorii RAM DDR2 Kingston hyperx KHX7200D2K2/1G pentru vânzare și toate preturile găsite pe google pentru ele variază mult. Îmi poate spune cineva care este in domeniu cat ar valora? Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| jj7700 a răspuns:

Greu de zis. Piata este foarte mica avand in vedere ca DDR2 nu se mai folosesc de minim 10 ani si kit-ul este relativ mic la doar 2GB. Oricr procesor Intel care incepe cu i, de exemplu i3, i5, i7 si unele placi de baza pentru modele Core 2 mai tarzii (la Core 2 vorbim de procrsoare depasite moral) folosesc de la DDR3 in sus, introduse in 2007-2008. Practic niciun procesor sau placa de baza lansate dupa 2008-2009 mai este compatibil cu DDR2. Ai fi avut mai mult noroc daca aveai un kit de 4GB (2 x 2GB), deoarece mai exista indivizi cu sisteme foarte vechi care vor sa faca upgrade de la 2GB la 4GB ca sa mai stoarca niste ani dintr-un sistem office, dar cu un kit de 2GB de DDR2 nu prea ai piata, deci valoarea cam tinde spre zero.

1 răspuns:
| marinaru777 a răspuns:

DDR2 sunt mai ieftine pe olx, okazii iti faci o parere