| Gabitzu246 a întrebat:

Buna!
Sa ma lamureasca si pe mine careva care este treaba cu Memoriile alea care au CL5 adica astea:http://www.evomag.ro/......z-CL5.html

Vreau sa spun ca sunt cu mult mai ieftine decat acestea:http://www.evomag.ro/......66MHz.html si nu vad nici o diferenta la ele in afara de voltaj.

Si inca un lucru imi puteti spune daca sunt compatibile?:D

Răspuns Câştigător
| IulianP a răspuns:

Vezi ca placa de baza suporta doar doua module de memorie(in sloturile galbene) atunci cand pui memorii la 1066MHz.
Daca vrei sa adaugi o placuta de 2GB va trebui sa scoti una de 1GB; deci vei avea 3GB in total.
Poti incerca sa vinzi memoria care o ai tu si sa-ti cumperi un kit de 2x2GB.

6 răspunsuri:
| IulianP a răspuns:

Prima varianta este mai ieftina deoarece este un singur stick de 2GB, iar a 2a varianta este un ki de 2x1GB.

Compatibile cu ce?

| Gabitzu246 explică (pentru IulianP):

Eu am kitul ala de 2X1 adica ala mai scump pe PC, si vreau sa imi mai cumpar inca 2 GB si l-eam gasit pe alea cu CL5(mai ieftine) si vreau sa stiu daca sunt compatibile adica sa nu le iau pe alea mai iftine cu CL5 si sa ma pacalesc, ma intelegi?

| IulianP a răspuns (pentru Gabitzu246):

In principiu poti adauga inca 2 GB fara probleme.
Ce placa de baza ai?

| Gabitzu246 explică (pentru IulianP):

Am o placa de baza Asus P5kpl/1600 si un procesor Intel core 2 quad Q6600 2,4 GHz

| Gabitzu246 explică (pentru IulianP):

Mersi de raspuns

| Gabitzu246 explică (pentru IulianP):

Si daca iau un kit 2X1 la fel ca asta de pe pc-u meu, imi va merge cu 4 GB?

| IulianP a răspuns (pentru Gabitzu246):

Vezi ca placa de baza suporta doar doua module de memorie(in sloturile galbene) atunci cand pui memorii la 1066MHz.
Daca vrei sa adaugi o placuta de 2GB va trebui sa scoti una de 1GB; deci vei avea 3GB in total.
Poti incerca sa vinzi memoria care o ai tu si sa-ti cumperi un kit de 2x2GB.