| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a întrebat:

Salut
Am achizitionat un gtx 750 ti, isi face treaba de minune, dar am mici probleme
1. Nu stiu ce drivere trebuie instalate (am geforce experience si cam atat)
2. Nu am nVIDIA control panel...
Apropo, acum folosesc un procesor AMD Athlon x2 260 3.2 Ghz cu 4 gb ram.
Saltul la i5 2320 si 8 gb ram imi va mari fps-urile in jocuri? Daca da, cam cu cat (fortnite, paladins, for honor, raft, jocuri de genul)
Cu o sursa de 300 W (in curand ajunge cea de 450) exista riscul sa arda sau sa se defecteze la un oc? (Placa video Asus GeForce GTX 750 TI 2GB, 1 fan)

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i5-2320-vs-AMD-Athlon-II-X2-260

http://cpu.userbenchmark.com/......735vsm4651

puterea procesorului e aproximativ dubla fata de AMD, insa numarul de FPS nu se va dubla, pentru ca jocurile (cu exceptia anumitor MMO uri foarte pretentioase, cu harti imense) folosesc puterea placii video. (cam 70% conteaza placa video, restul procesorul).

https://www.geforce.co.uk/drivers/results/136685

Instaleaza ultima versiune, adica cea de mai sus, daca ai Windows 7 sau 8.1 x64

Sau cel de mai jos, pentru Windows 10 x64

https://www.geforce.co.uk/drivers/results/136721

La instalare bifeaza Custom Install neaparat
(altfel la Expres Install o sa te trezesti cu un frumos si ascuns firewall de la nVidia care va bloca anumite chestii )

La ce instalezi,
bifeaza TOT, mai putin cele 2 optiuni cu 3D Vision

Spui ca nu stii ce trebuie instalat si ai doar Experience.
Mai exact, ai driverul video si Experience, driverul e auto selectat, cu gri, nu il poti debifa.

Xperience e optional, nu ceva necesar. Nu imbunatateste mare lucru, mai mult consuma resurse si cam atat.

PhysX in schimb e binevenit pentru jocuri.

4 răspunsuri:
| ajutorul3zz a răspuns:

1. Eu mi-am luat un 1050 ti si am bagat doar geforce experience, deci nu ai nevoie de altceva.
Iti recomand un amd ryzen 5, dar mai trebuie sa investesti intr-o placa de baza cu chipset am4.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru ajutorul3zz):

Salut!
Am dat deja comanda de procesor, rami, sursa, placa de baza. Doresc doar sa stiu cu cat m-ar putea ajuta

| ajutorul3zz a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Intra pe https://www.game-debate.com/games/index.php?g_id=4521&game=Fortnite si iti alegi jocul pe care vrei sa il joci si iti pui acolo componentele pe care le ai. Poti sa si compari componentele vechi cu cele noi, ca sa vezi diferenta.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Am uitat. exista si o optiune Clean Install, bifeaz-o.
Va sterge setarile si driverul vechi.

O sursa de 300W ajunge doar daca NU e o chinezarie noname, ce scoate jumatate din cat scrie pe ea.

https://www.geforce.com/......ifications

nVidia recomanda o sursa de minim 300W pentru ca un sistem ce contine 750 Ti sa porneasca si sa ruleze corespunzator.

Daca sursa ta scoate doar 180 (cam 97% dintre sursele ieftine si noname nu scot puterea declarata), e clar ca o sa poti avea "surprize".

Asigura-te ca pe sursa de 450 NU va scrie Delux, Cooltek, Inter-Tech, LC-Power, Rasurbo, Kolink, Inwin, Lindy, ...etc si ca nu e cel mai ieftin model de pe site.
Ia un Sirtec, (sau Chieftec, be-quiet, Enermax, Thermaltake, EVGA, Antec, Cooler-Master, Corsair, Seasonic, Silverstone) si o sa dormi linistit.