| vagaunescu a întrebat:

De curand am achizitionat un laptop nou si vreau sa stiu ce drivere ar fi mai recomandate, cele de la nVIDIA ( geforce experience ) sau cele de la Lenovo?

Răspuns Câştigător
| Anonimat10 a răspuns:

Cele de la Lenovo si cele de la NVIDIA sunt practic la fel deci din ambele surse. Daca ai dvd/cd cu drivere de la Lenovo cu Driverele video instaleaza-le de acolo. Funda?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Driverele luate de pe site-ul producatorului laptopului sunt testate si garantate ca functioneaza stabil si fara probleme pe acel aparat, chiar daca n-au extra performanta.

Driverele luate de la nVidea sunt doar pentru chipsetul folosit de fabricantul laptopului, restul electronicii (placa de baza, placa video) ne fiind luate in calcul. Aceste drivere deseori functioneaza mai performant, DAR nu e sigur ca nu vor intra in conflict cu restul laptopului.

Eu prefer totdeauna sa folosesc driverele testate si recomandate de producatorii laptopurilor, chiar daca nu-si fac update ("petecire") in permanenta.

| RAY a răspuns:

E bine sa descarci tot ce e acolo pe site daca o aparut ceva nou isi va face uptate placa video

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă dorești să folosești o versiune de driver stabil, folosește driver-ul recomandat de Lenovo. Dacă preferi performanța în schimb, folosește-l pe cel de la Nvidia.

| Anonim52663 a răspuns:

Driverele nVIDIA de pe site-ul Lenovo sunt basic, nu o sa ti se updateze, doar daca updateaza ei pe site-ul lor si il descarci iar. Cel mai bine ar fi sa iti descarci Nvidia Geforce Experience pentru ca o sa te anunte cand apare o versiune noua si o descarci direct din program plus ca iti optimizeaza jocurile automat...