| Zinv a întrebat:

Salut.
Am facut un wishlist si as vrea sa imi spuneti daca e ok sau daca mai trebuie sa adaug ceva.
Wishlist 1: https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/5050560/
Wishlist 2: https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/5050564/
Primul wishlist e cu o placa video in stock.
Al 2-lea wishlist e cu o placa video care nu se afla in stock.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Binisor, insa are 2 probleme, destul de mari (sursa, si eventual SSD-ul).

Sa incep cu SSD-ul. In bani mai putini, poti pune un M.2, indiferent de interfata.
Daca ai ales SATA cu dorinta de a nu-ti reduce lane-urile PCIex, nu uita ca inca mai exista pe piata SSD-uri M.2 cu interfata SATA (adica au viteza redusa, la fel ca cele in format SATA, atat ca economisesti spatiu, si reduci cablurile).

Insa daca nu tii la liniile PCIex, iti recomand sa alegi unul cu interfata PCIex.
Eu as alege Kingston-ul, dar oricare dintre cele 5 e o alegere foarte buna, si va fi de cel putin 2 ori mai rapid decat alegerea ta.

https://www.pcgarage.ro/......na-la-300/

Diferenta as folosi-o pentru sursa.
Ce ai ales tu e bomba cu ceas.
In cazul surselor, conteaza foarte mult producatorul, (si implicit OEM-ul).

Pune sursa asta si o sa-mi multumesti mai tarziu.

https://www.pcgarage.ro/surse/seasonic/s12iii-650-80-plus-bronze-650w/

E diferenta de la cer la pamant intre ele, pentru doar 64 RON.

Raportul dintre procesor si placa video nu e chiar perfect, dar e destul de bun.
In tabara nVidia oricum nu prea gasesti acum altceva la pret asemanator, care sa fie mai puternic.
Poate daca te-ai uita la AMD...

PS> Sper ca ai si un amarat de HDD prin casa, chiar daca mai vechi, sa-l folosesti o vreme pentru stocarea datelor importante.
SSD-urile nu e prea ok sa le imparti in mai multe partitii, mai ales pe cele mici, sub 500GB.
Nu se strica, dar obosesc, le scade viteza.
E vorba de fapt despre spatiul liber ramas pe disc.
Cu cat pe un SSD ramane mai mult spatiu liber, cu atat se va misca mai fluid.

5 răspunsuri:
| Cehoslovacia a răspuns:

O sa te cam traga in jos procesorul, e destul de slab in comparatie cu placa video.
eu in locul tau luam un gpu mai slab si bagam un cpu putin mai bun, poate chiar un i7 sau i9 daca era o reducere ok si o sursa mai de calitate, eu nu stiu ce asteptari ai tu de la sursa aia bronz laughing

| NLS a răspuns (pentru NLS):

PS > sursa Seasonic are un sistem de protectie (pe langa toate protectiile obisnuite: OPP, OVP, UVP, SCP ), care te anunta la pornire si la oprire ca trece/ nu mai trece. curent prin ea.
E un fel de tacanit scurt. Spun asta doar informativ, sa nu te miri in caz ca o cumperi de ce se aude acel scurt zgomot.

| Zinv explică (pentru NLS):

La SSD-ul ala mi-a dat cu virgula.
Imi poti da un SSD rapid si daca se poate nouț.
deoarece eu vreau sa fac ceva gaming si ceva editare pe el si nu vreau sa mi-se miste incet.
multumesc.

| Zinv explică (pentru NLS):

Imi poti alege tu sau sa imi faci ceva filter pe pc garage si sa imi dai sa aleg eu un HDD, pentru ca nu ma pricep prea bine.
Am facut wishlist-ul asta dupa mai multe pareri.

| NLS a răspuns (pentru Zinv):

Https://www.pcgarage.ro/ssd/kingston/nv1-500gb-pci-express-30-x4-m2-2280/

Ssd ul acesta e ce trebuie.
E format M.2, nu SATA 2, 5", si se monteaza direct pe placa de baza, fara cabluri. E de 2 ori si ceva mai rapid la scriere decat acel Samsung, si de 3 ori mai rapid la citire. Daca nu te descurci sa-l montezi cand iti vine, poti sa-mi scrii.

Cel mai important e sa cumperi sursa recomandata de mine, nu ce ai avut in wishlist.

HDD ul e optional, se poate si fara el.
Daca chiar ai banii, si doresti sa-ti iei acum unul, acestea sunt o alegere buna:

https://www.pcgarage.ro/......uffer-256/