| dDario a întrebat:

Salut! Am incercat sa conectez 2 amplificatoare la aceeasi iesire(PC).
De functionat, functioneaza, dar problema este ca nu merg amandoua in acelasi timp. Este o diferenta probabil de una sau mai multe milisecunde.
Amplificatoarele nu sunt identice (primul fiind un amplificator cu sistem 5.1, iar cel de al doilea amplificator este un 2.1. )
Posibil cele 2 amplificatoare sa aiba timp de raspuns diferit. Pot face ceva? Si aici ma refer daca as putea schimba in vreun fel timpul de raspuns al unuia din ampl.
Daca voi conecta 2 amplificatoare care nu sunt identice, cu acelasi timp de raspuns si aceeasi impedanta vor functiona in parametrii optimi?

Multumesc pentru timpul acordat

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Amplificatoarele nu suprasolicita iesirea placii de sunet pentru ca nu au impedanta de intrare mica in comparatie cu niste casti pentru ca se stie ca placile de sunet suporta folosirea castilor care consuma mai mult curent de la placa de sunet. Daca fiecare amplificator are difuzoarele lui, atunci nu e nici o problema.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vezi ca îi arzi finalii, de ce vrei doua amplificatoare sa conectezi, este suficient un amplificator si doua boxe de 80 -100 wati si ai un volum de nu poti sta in casa daca il dai la maxim, daca conectezi doua amplificatoare trebuie 4 boxe ca arzi finalii.

| dDario explică (pentru CristiDinBucuresti):

La ampl 5.1 am legate toate cele 5 boxe ale sale inclusiv subwooferul. As vre sa mai adaug un ampl la care sa leg 2 difuzoare strict pentru inalte.
Deci sa inteleg ca suprasolicit placa de sunet?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru dDario):

Eu nu am zis de placa de sunet, ci de tranzisorii finali din amplificator ca se pot arde.