| aalleexx971 a întrebat:

Am incercat sa schimb pasta termoconductoare,m-am uitat pe net si am facut exact acelasi lucru. Dupa ce am reasamblat laptopul,l-am aprins, ecranul a ramas negru si ulterior s-a inchis(in aproximativ 4-5 secunde). Care ar putea fi problema?

7 răspunsuri:
| Konstantin_LA_1991 a răspuns:

Foarte simplu, e din cauza la rami,
scoate rami, d ex daca ai doua placute incearca sa scoti una si sa-l pornesti, daca nu o porneste, scoateo pe cealalta si si bag-o pe aia care ai scos-o prima, daca nu o porneste bagale pe ambele, daca nici asa nu vrea scoate-i bateria aia mica de pe placa de baza, daca e la vedere, si scoateo so pe aia mare si apasa pe butonul power de 3-4 ori, daca nici asa nu o ia scoatei doar bateria aia mare scoate-l si din priza si tine apasat butonul power timop de 45 sec, daca nici asa nu vrea uite aicihttps://www.youtube.com/watch?v=41Rxs3BUeUE
dar in primul rand incearca sa-l lasi aprins 5 min si vezi daca se incalzeste procesoru, trebuie sa fie fierbinte sub el, daca nu e fierbinte nu ai bagat bine procesoru, si l-ai ars,

| aalleexx971 explică:

Modelul la laptop este Acer 5742g. Nu am 2 placute ram, am incercat ce mi-ai spus, dar nu a functionat.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Ai umblat gresit pe undeva?

| aalleexx971 explică:

Nu cred. L-am mai desfacut si inainte sa ii curat coolerul.In schimb, cam acum jumatate de an am avut o problema asemanatoare.Se aprindea, coolerul se invartea foarte tare si ecranul ramanea negru(nu se restarta).L-am lasat o perioada si si-a revenit.

| gelu1970 a răspuns:

Ai pus prea multa pasta termo sau nu ai pus mai nimic.
placutele ram nu sunt bine insertate in slot. sau daca ai una, incearca in celalalt slot, sau in acelasi. o scoti si dupa o pui cu grija si sa fie bine.

| K0sti a răspuns:

Caz clar de placa video! Chipset supra-incalzit!

| Mogoseanu_Nicu_1987 a răspuns:

Decat sa schimbi pasta mai bine verifica-i cu un program daca procesorul se incalzeste prea rau, ca sa nu umblii degeaba la el.Ma gandesc ca procesorul l-ai montat bine ca altfel nu intra doar fortat.sa nu fi miscat ceva pe acolo, o mufa ceva.Sincer si al meu mai face asa dar il sting si il pornesc si merge. Daca era de la rami parca scotea un sunt.bip-uri