| gmxromania78 a întrebat:

Salut, am NET prin router provenit de la o firma prin Fibra Optica. Deci, am routerul conectat la doua PC-uri, iar azi, nu mai vrea sa functioneze. Nu se conecteaza la net! Totul e ok dar nu se conecteaza, arata semnul "!" la iconita de la internet. Pachete vin si dau, deci nu-i de la fibra. Am incercat cu mai multe routere, degeaba tot nu merge. Daca il conectez direct itr-un PC cablul de la NET, merge fara probleme, cand il bag in router, adio, numai vrea! Toate setarile sunt facute bine la toate routerele. De azi numai vrea niciunul sa mearga...care-i problema?

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Pe ce tip de conexiune ai internetul(PPPoE, Direct conect). Dacă ai pe PPPoE verifică în souter să nu fie setat în loc de conect „on deamed". Dacă e pe on deamened setează pe allways on și apoi conect.Succes

| MariuSSer a răspuns:

Verifica daca routerul are conectivitate spre internet (ping de pe router spre gateway-ul lui), asa elimini probabilitatea ca interfata WAN a routerului sa fie arsă.
Daca interfaţa wan are conectivitate, încearca sa scazi MTU pe router.

| gmxromania78 explică (pentru DeyCj):

E PPPoE conexiunea.