| 非跳躍 a întrebat:

Am nevoie si eu de o parere in legatura cu un microfon. Sa returnez un Tracer Screamer si sa imi iau un Somic Danyin DM-028?

3 răspunsuri:
| CinVasileeee a răspuns:

Somic Danyin DM-028 e forte bun, funda?

| 非跳躍 explică (pentru CinVasileeee):

As vrea si argumente de ce e bun. adica il ai? zi-mi si mie daca e fiabil sau nu stiu se aude bine nu are bajait

| CinVasileeee a răspuns (pentru 非跳躍):

Folosesc acest microfon destul de intens deja de 1 an (in special pentru Youtube) si cred ca deja il cunosc foarte bine. Ideea care este la acest microfon: daca stai la pana in 10 cm de el cu gura, microfonul clar iti da un sunet destul de bun. Insa chiar si asa nu se poate compara cu un samson c01u/c03u sau audiotehnica at2020usb, fiindca sunetul pe care il da de la vocea ta, tu fiind la 10 cm de microfon, are aproape aceeasi calitate de ca si cum a-i s-a la 50+ cm de un samson sau audiotehnica (evident nu este chiar acelasi sunet pentru ca la 50+ cm poate intervenii ecoul si sunetele din partea stanga/dreapta, tot pana la 50+cm), diferenta fiind ca la somic ai putin mai mult bas. Insa daca este sa aduci un samson sau un audiotehnica pana in 10 cm de gura, atunci vei vedea ca sunetul are mult mai mult bas si se aude mult mai bine decat somicul danyin-dm028. O alta solutie ar fi sa mai cumperi si o placa de sunet pe jack mai buna decat cea de pe placa de baza, pentru ca practic asta este toata diferenta. Samsonul, audiotehnica si toate microfoanele acestea pe usb au un fel de "placa de sunet" direct in ele si tu doar conectezi microfonul cu placa de sunet al lui la usb si gata, ai un microfon bun. Daca esti dispus sa stai mai aproape de microfon, asta este un microfon super. Cam asta este ideea cu acest microfon. Sper ca am fost de ajutor.