| Vieriu_Dănuț_1998 a întrebat:

Salut! Am niste boxe de la Serioux si cand le conectez la PC sau la laptop, mi se aude un noise (pâsâit) pe fundal! Care ar fi problema?
Am nevoie de ajutor URGENT!

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Acela este zgomotul de fond creat de DAC-ul (Digital analog converter-placa de sunet) din PC. Acesta nu poate fi izolat, deoarece, în interiorul carcasei există multe alte surse de zgomot care interferează cu DAC-ul plăcii de bază (ventilatoarele, filtrele de aer-dacă există, câmpul electromagnetic creat de componente-coil whine adică). Nu poți face nimic în acest sens, decât să-ți actualizezi driverul plăcii de sunet la ultima versiune și să verifici dacă oferă caracteristica de izolare sau suprimare a zgomotului intern (zgomotul de fond) sau să-ți cumperi o placă audio dedicată pe USB, poate o interfață audio.
Printr-un simplu test, poți verifica, conectând boxele la telefon prin mufa jack (aux mod). Cum nu există componente active sau de mare consum in telefon, ar trebui să nu existe nici zgomote de fundal.

1 răspuns:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bîzîit nu pîsîit cine te a invatat sa vorbesti, băseasca aia mică, numai ea pocea cuvintele la bruxelles