| Xenoverse1 a întrebat:

Am o mica, mare problema. De cateva zile ma chinui sa windows 7 ultimate de pe un stick problema e ca laptop-ul mi-l vede in bios, dar când ajung in panoul de instalare al windows-ului imi spune ca imi lipseste cd/dvd si imi cere sa introduc unul dintre acestea sau un usb, si nu inteleg de ce...

Am încercat mai multe imagini iso atât pe 32 cat si pe 64 de bits, toate in speranta ca vor funcționa. Am gasit ceva pe net cum ca e posibil ca interfata uefi a plăcii de baza sa nu suporte windows-ul pe 32 in format ntfs, asa ca am facut din nou stick -ul cu windows pe 64 bits in format fat32, dar din pacate nu a functionat... sincer nu stiu ce sa-i mai fac, de aceia vin si va cer ajutorul.

4 răspunsuri:
| BostanDaniel1974 a răspuns:

Depinde cu ce program l-ai facut sa stii ca RUFUS nu e asa sigur incearca cu POWER ISO FRE iti face automat usbul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu contează tipul de formatare. Când faci un stick bootabil, folosește aplicații speciale: Rufus spre exemplu. Montezi imaginea.iso și mai apoi selectezi unitatea optică sau USB-ul. Oricum, rufus de fapt e special conceput pentru USB, deci aici nu vor fi bătăi de cap.
Faci stick-ul cu rufus, și dacă ai și o imagine buna. Atunci e perfect.

Eu as merge pe 32bits, oricum.

| RAY a răspuns:

Sisteme de operare piratate

| PainTech a răspuns:

Inainte de instalarea sistemului de operare :
- Verifica daca hardware-ul este compatibil. Foloseste Microsoft Upgrade Advisor.
- Scaneaza pentru virusi ( inainte ) si dezactiveaza protectia antivirus in timpul instalarii.
- Dezactiveaza orice aplicatie de power management / disk management. Deconecteaza computerul de la internet in timpul instalarii.

Cele mai comune probleme cu instalare sistemului de operare :
- BIOS incompatibil.
- BIOS trebuie upgradat
- Un virus e prezent
- Un program anti-virus e activ si impiedica instalarea sistemului de operare.
- Discul bootabil e corupt.
- Nu exista drivere pentru controlerul HDD-ului

De asemenea, scoate tot ce nu este necesar. Unele componente ( precum placile de retea ) pot face probleme. Selecteaza modul de bootare corespunzator din BIOS :
-CSM/legacy pentru sisteme de operare mai vechi ( < Win 7 )
-UEFI pentru sisteme de operare mai noi ( > Win 8 )