| Andreiandrei2000 a întrebat:

Vreau sa instalez windows 10 pe un laptop, in meniul setup windows imi spune ca trebuie sa formatez SSD in format NTFS. Nu am acces la BIOS doar la UEFI acolo nu am acces mai la nimic. Cum as putea sa formatez SSD intr-un format NTFS?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

UEFI este tot un fel de BIOS mai nou. Formatarea SSD-ului se face automat prin stergerea partitiilor vechi si creearea altora noi. La instalare se formateaza partitia C:\ si ulterior, dupa instalare formatezi alte partitii (nu-ti recomand mai mult de una si cu C:\, doua) prin click dreapta pe partitie si comanda "Format". Acolo iti va cere sa o formatezi cum vrei. Deci daca ai DVD (Stick) cu Windows 10, bootabil problema se rezolva fara batai de cap.

| mihai69 a răspuns:

Folosind discul de instalare Windows. Discurile NU se formatează din BIOS!