| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu laptopul. Cand bag un cd nu-l mai citeste, iar in momentul in care este acolo cd-ul face zgomot de parca s-ar incarca apoi iar se linisteste si mereu la fel dar cd-ul nu-l citeste. Ce poate avea? ce sa-i fac?

5 răspunsuri:
| HadesSs a răspuns:

Gasesti cd-uri de curatare poti incerca poate isi revine, sunt cd-uri cu o solutie speciala.

| dannyel86 a răspuns:

Daca s-a defectat laserul care scaneaza discul, numai inlocuirea unitatii optice poate rezolva problema. Incearca diferite discuri (chiar si din cele originale), pentru a intelege unde e problema.
Un cd/dvd de curatare cap citire e recomandat in astfel de situatii, pentru a sti daca e o problema fizica temporara sau permanenta.
ps: anumite erori ale unitatii optice apar si din cauza sistemului de operare. Trebuie verificat si acest aspect.

| RAY a răspuns:

Sterge-l de praf cu spirt, daca e Asus e o normalitate

| sierra1 a răspuns:

Ori CD-ul e de necitit (unreadable: zgâriat,...) ori citiorul are lupa descentrată sau murdară.

Bula
| Bula a răspuns:

Intai tine CD-ul spre lumina. Daca r transparent, atunci il poti arunca.
Incearca sa introduci si un alte CD-uri, cunoscute ca functioneaza la tine, preferabil "de fabrica". Daca nu le citeste nici pe acela, atunci ai problema si cu cititorul, probabil are lentila laserului murdar. Cu un CD de curatire se poate curati.